Bojíte sa syndrómu vyhorenia? Na zabránenie potrebujete iba jednu vec

Ilustračná snímka.
Zdroj: Photographee.eu/shutterstock.com

Môžete ju nájsť v prírode alebo vo vašej obývačke.

Ak ste v poslednej dobe zažili veľa stresu, či ste sa museli veľmi sústrediť na nejakú vec a byť pozorní, možno si poviete, že potrebujete očistiť si myseľ a chcete sa venovať sebe samému.

Jedným z možných spôsobov ako to spraviť je psychohygiena. Psychológ Robert Krause tvrdí, že manálne pracujci ľudia využívajú na ňu mentálne aktivity a ľudi, ktorí pracujú rozumom práve fyzické aktivity. Pri nej mozog vylučuje dopamíny a serotoníny (pozn. hormóny šťastia), vďaka ktorým sa cítime veľmi príjemne.

Podľa jeho slov pri psychohygiene by sme mal myslieť na cvičenia a aktivity, ktoré vyvažujú náš pracovný i rodinný život. Je presvedčený, že veľa ľudí ale nereflektuje na to, nad čím vnútorne uvažuje.

TIP: Je rýchly a prichádza potichu. To je syndróm vyhorenia

"Mali by sme sa  zamyslieť nad tým, či venujeme sami sebe takú pozornosť, ktorá by nás posúvala a cítili sme sa lepšie. Práve psychohygiena je prevencia proti syndrómu vyhorenia. Obrazne povedané - keď niečomu alebo niekomu venujeme zvýšenú pozornosť, tak potrebujeme tzv. palivo. Ak ho nedopĺňame, je vysoko pravdepodobné, že nás prekvapí syndróm vyhorenia. A dokonca môže dôjsť aj k samotnému vyhoreniu," vysvetľuje v ďalšej časti poradne Krause.

Samozrejme, ak chceme niekoho pre niečo zapáliť, potrebujeme aj my "horieť". Ale možno ste si položili otázku ako horieť  a nevyhorieť. Psychológ radí, aby sme robili rôzne cvičenia, fyzické i mentálne aktivity, pretože aj vďaka nim môžeme zabrániť istým abnormalitám správania sa.

Existuje návod na to, ako žiť univerzálny život? Odpoveď odborníka nájdete na videu.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti