Láska cez internet: Oplatí sa investovať do online zoznámenia?

Psychológ to vidí jednoznačne.

Žijeme v dobe, keď virtuálny svet ovláda takmer všetko. Cez počítač alebo mobil riešime takmer všetky veci nášho dennodenného života, vrátane nákupov.

No niektorí sa rozhodli, že aj lásku si nájdu cez internet. Má zmysel a oplatí sa nájsť si polovičku práve cez internet? Potenciálne výhody, ale aj nástrahy vysvetľuje v ďalšej časti nášho seriálu psychológ Robert Krause.

Keď chcem s niekým v reálnom živote nadviazať vzťah, musíte absolvovať niekoľko krokov. Prvým z nich je, že ak nás niekto zaujme, zahľadíme sa na neho a pozorujeme ho.

"Ak to sledovaný zbadá, skloníte hlavu, pretože nechcete byť videný. Ale stáva sa, že tento jednotlivec sa chce znovu pozrieť na sledovanú osobu a zdvihne hlavu a svoj objekt opäť sleduje. Ak sa naň pozrie, znovu skloní hlavu. Volá sa to sekvenčný pohľad, ktorý chýba pri online zoznamovaní. Pri ňom totiž vytvárame tzv. narácie - teda príbehy o nás samotných. Prezentujeme sa v takom svetle, v akom sa prezentovať chceme," vysvetlil odborník.

Prečítajte si: Slovenskí kresťania majú vlastnú internetovú zoznamku. Tolerujú na nej aj homosexuálov

Podľa Kause má to svoje výhody i nevýhody, hlavne na začiatku vzťahu, kedy si dokážeme korigovať a kontrolovať čo chceme druhej strane povedať. Ale pri kontakte tvárou v tvár nás môžu odhaliť a druhá strana má možnosť nás vidieť nielen vo fyzickej rovine, ale aj ako sa správame.

"Výhoda online zoznamovania v digitálnej dobe je v rýchlosti, dynamike, pružnosti i spomínanom prezentovaní sa. Naopak, nevýhoda spočíva v spomínaných výhodách - veľakrát máme skreslený obraz o druhej strane, sami si o nej vytvárane nejakú prezentáciu bez objektívnych parametrov. Teda vnímame ju tak, ako si to ona nastavila, aby sme ju tak vnímali," zdôraznil Krause.

Tvrdí, že pri online zoznamovaní kontrolujeme a premýšľame, čo napíšeme. Naopak, pri bežnom styku nemáme možnosť vrátiť späť slová, ktoré sme vyslovili alebo výraz tváre.

Oplatí sa teda investovať čas do online zoznámenia alebo zoznámiť sa s niekým tvárou tvár? Odpoveď vám dá Kause na videu.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti