Domáce

Gašparovič si naposledy podal ruku s Ficom ako prezident

Vláda sa lúčila s prezidentom Ivanom Gašparovičom
Zdroj: TASR

Teší sa, že bude mať viac voľného času.

Premiér Robert Fico verí, že aj po odchode prezidenta Ivana Gašparoviča z úradu zostanú medzi ním a vládou naďalej veľmi dobré osobné priateľské vzťahy. Vyslovil presvedčenie, že po tom, ako s hrdosťou a s hlavou hore opustí Prezidentský palác, bude všetky svoje životné skúsenosti ponúkať SR. "Pretože takýchto skúsených politikov nebolo na Slovensku až tak veľa," uviedol počas dnešnej rozlúčky v Prezidentskom paláci.

Zdroj: TASR

Vláda, ako aj predseda parlamentu Pavol Paška, dnes prišli do paláca poďakovať sa odchádzajúcej hlave štátu za 10 rokov jeho činnosti na najvyššom ústavnom poste.
"Nie je žiadnym tajomstvom, naopak, bola to veľká prednosť, že vzťahy medzi troma najvyššími ústavnými činiteľmi boli nadštandardné a predstavovali určitú mieru stability. Súčasne boli aj predpokladom pokojného riešenia často veľmi náročných úloh a výziev," podotkol Fico.

U Gašparoviča ocenil dva rozmery jeho pôsobenia, a to veľmi jasné a zásadné postoje k slovenským národnoštátnym záujmom a jeho sociálne cítenie.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Prezident bol rád, že počas dvoch vlád Fica spolupracovali v ťažkých časoch hospodárskej a sociálnej krízy tak, že Slovensko neprežívalo nejakú veľkú traumu. "Je to zásluha ľudí, ale aj vedenia štátu," dodal.


Upozornil, že vo vzťahu k premiérovi, vláde a čiastočne aj k Národnej rade SR vždy pôsobil ako politický partner. "Nikdy som sa nechcel, či už pri vašej alebo predchádzajúcich vládach, stavať do pozície nejakého politika, ktorý má iný názor a potrebuje niekoho sekírovať. Vždy som hľadal konsenzus, lebo si myslím, že prezident a vláda majú byť politickí partneri," prízvukoval s tým, že prezident musí pomáhať vláde plniť politický program a nie byť jeho opozíciou.
"Aj keď sme neboli vždy v zhode, vedeli sme nájsť kompromis," podotkol Gašparovič.

Teší sa na to, že bude mať viac voľného času, avšak zároveň vyjadril presvedčenie, že mu súčasní členovia kabinetu budú trochu chýbať. Hlavne spomenul stretnutia, na ktorých riešili problémy, ktoré Slovensko a ľudí trápili.ň

"Je to kus nášho pracovného, politického, ale aj súkromného vzťahu, ktorý nám vždy umožňoval nájsť tie správne závery," konštatovala odchádzajúca hlava štátu.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.