Homofóbia na Slovensku? Najnovší prieskum ukázal, akí otvorení sú Slováci k LGBTI ľuďom

Dúhový pride 2017.
Zdroj: TASR

Spomedzi krajín V4 sú Slováci v takmer každej otázke najkonzervatívnejší.

Najnovší prieskum Európskej komisie ukazuje, aký postoj majú Európania k právam LGBTI ľudí. Na otázku "Mali by mať gayovia, lesby a bisexuálni ľudia rovnaké práva ako heterosexuáli?" odpovedalo kladne 31 percent opýtaných Slovákov. Najmenej z celej Únie.

Otvorenejší ako Slováci sú aj Rumuni, Bulhari či Maďari. Priemer Únie je 76 percent.

Zdroj: Európska komisia

Pätina Slovákov schvaľuje homosexuálne manželstvá

Na otázku "Nie je nič zlé na vzťahu medzi osobami rovnakého pohlavia" odpovedala kladne menej ako tretina Slovákov (29 percent). S výrokom nesúhlasili viac ako dve tretiny (61 percent). Naopak, s daným výrokom súhlasilo 95 percent Švédov.

Zdroj: Európska komisia

Eurobarometer sa pýta aj na sobáše homosexuálnych párov. Za je pätina opýtaných Slovákov (20 percent) a proti 70 percent. Nerozhodných je desať percent.

Najliberálnejší sú v tejto otázke Holanďania. Z nich súhlasí s homosexuálnymi manželstvami 92 percent opýtaných a proti je osem percent. Česi sú v tejto otázke rozdelení na presne dve skupiny po 48 percent.

Zdroj: Európska komisia

V otázke práv transľudí sú Európania konzervatívnejší. Na otázku "Mali by mať transludia právo zmeniť si doklady (napríklad, zmena rodu, pohlavia, rodného čísla, pozn.red.)? Kladne odpovedala štvrtina Slovákov (25 percent), nesúhlasí 56 percent.

Priemerne je v Únii za práva transsexuálov 59 percent opýtaných a proti je 29 percent.

Ešte menej naklonení sú Slováci k otázke zaradenia tretieho pohlavia do dokumentov. Proti je 66 percent a za 21 percent.

Zdroj: Európska komisia

Otvorenejší sú aj Poliaci

Eurobarometer zisťoval, ako by sa ľudia cítili, keby videli na verejnosti držať sa za ruky alebo bozkávať dvoch mužov či dve ženy.

Viac ako dve tretiny (62 percent) Slovákov by sa cítilo nepríjemne pri pohľade na vzájomnú náklonnosť dvoch mužov. Dve ženy bozkávajúce či držiace sa ženy by vadili 56 percent opýtaným Slovákom.

Vadilo by Slovákom, keby bolo ich dieťa homosexuál? Viac ako polovici (58 percent) áno, 21 percent by s tým nemalo problém a mierne nespokojných by bolo 11 percent.

Takmer vo všetkých otázkach sú občania ostatných krajín V4 otvorenejší ako Slováci. Najbližšie k priemeru Únie sa približujú Poliaci.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti