Zamestnancom vo verejnom sektore sľubovali vyššie platy, potom ich obrali o príplatky

Po novom už to nebude také jednoduché.

Odoberanie osobných príplatkov zamestnancom vo verejnom sektore už nebude také jednoduché. Zmeny prichádzajú po tom, čo sa zamestnanci začali hromadne sťažovať na praktiky svojich zamestnávateľov. Mestá a obce to stále odmietajú.

Najskôr sa začali sťažovať učitelia, nepedagogickí pracovníci a potom prichádzali hromadné sťažnosti. Od januára tohto roka zvýšil štát zamestnancom verejnej správy tabuľkové platy o desať percent. 

Na druhej strane im zamestnávatelia odobrali osobné príplatky, v mnohých prípadoch v tej istej výške. Zamestnanec ostal na nule a v peňaženke žiadne zvýšenie platu nevidel.

Na odborárov sa v prvých mesiacoch roka obrátili mnohí ďalší. Veľa reakcií prišlo aj k nám do redakcie, zamestnanci sa ale boja, že prídu o prácu a na kameru sa ukazovať nechcú. Niektorým príplatky rušili. Iným, ako napríklad jednému školníkovi, príplatok automaticky znížili, inú sprievodkyňu na hrade zas preradili do nižšej platovej triedy. Títo zamestnanci tak zarábajú dokonca ešte menej ako vlani.

Mestá o obce ale podobné praktiky naďalej odmietajú. A zdôrazňujú, že o osobnom príplatku rozhodujú sami.

Po novom by to také jednoduché už nemalo byť a platiť budú nové pravidlá. "Povinnosť zamestnávateľa v prvom rade prerokovať takýto postup odoberania príplatkov s odborovou organizáciou alebo zástupcami zamestnancov a okrem toho bude upravená zákonom aj možnosť zvyšovania, znižovania a odoberania príplatkov len v nadväznosti na výkon práce," dodala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.

Napríklad, ak sa zamestnancovi skončí nejaká pracovná povinnosť nad rámec zmluvy, vtedy by mohol prísť o príplatok.

Viac zisťovala Andrea Mačošková


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti