V parlamente neprešiel ani jeden z návrhov na sprísnenie interrupcií

Charles Leclerc s trofejou pre víťaza VC Talianska.
Zdroj: zffoto/shutterstock.com

Rozhodli o tom poslanci hlasovaním.

Poslanci neschválili ani jeden zo štyroch predložených návrhov týkajúci sa sprísnenia interrupcií. Na septembrovú schôdzu ich predložili OĽaNO, ĽSNS, poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč, ale aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.

OĽaNO navrhovalo niekoľko zmien. Poslanci z hnutia chceli, aby sa priznal nárok na vyplácanie nemocenského žene pri využití utajenia osoby v súvislosti s potratom už od 21. týždňa tehotenstva. Zefektívniť chceli aj proces osvojenia dieťaťa či pestúnstva. Upraviť navrhovali aj text poučenia, ktorý je určený žene pred potratom. Ten by si mala žena podľa nich prečítať aj podpísať pred podstúpením interrupcie. Poukázali na to, že ženy sú často málo informované o alternatívach alebo o dôsledkoch zákroku na ich psychické zdravie.

Zdroj: TASR

Pri zmenách v potratovom zákone je potrebná diskusia a kompromis, téma by nemala byť politicky zneužívaná. Povedal to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) na stredajšom brífingu v parlamente s tým, že SNS je otvorená diskusii. Tému potratov podľa neho zneužili ĽSNS aj líder OĽaNO Igor Matovič.

"Chcel som, aby moje hlasovanie a hlasovanie poslancov SNS bolo vnímané ako signál o tom, že chceme o tejto téme diskutovať, že chcem, aby sa našiel kompromis," skonštatoval Danko v súvislosti so stredajším hlasovaním o štyroch návrhoch na zmeny potratového zákona.

Ozrejmil, že poslanci z klubu národniarov mali pri hlasovaní voľné ruky a mohli hlasovať podľa svojho svedomia. Dodal, že SNS iniciuje aj okrúhly stôl, kde sa môžu spojiť ľudia, ktorým ide o vlastenectvo, národné a kresťanské hodnoty.

Danko podľa svojich slov podporil návrh nezaradeného poslanca Richarda Vašečku, ktorý považuje za odbornejšie pripravený a pri ktorom nevidí snahu o politické zneužitie témy. Opak si myslí pri Matovičovi, ale aj pri ĽSNS a jej predsedovi Marianovi Kotlebovi. "Je veľa ľudí, ktorí sú Kotlebom a fašistami klamaní," skonštatoval Danko.

SNS pripravuje nový zákon, nevie, či ho predloží ešte tomuto parlamentu

Koaličná SNS pripravuje návrh zákona o ochrane života. Chce o ňom rokovať so všetkými relevantnými stranami a hľadať politickú podporu. Nie je isté, či návrh predloží ešte v tomto volebnom období.

Návrh pripravuje s mimoparlamentnou stranou KDŽP - Aliancia za Slovensko a Slovenským dohovorom za rodinu, s ktorými sa dohodla na základných bodoch.

"Otázka, akú definitívnu podobu by mal mať zákon o ochrane života, musí byť najprv výsledkom politických rokovaní a dohody všetkých relevantných politických strán. Nepovažujeme za šťastné predkladať návrhy zákonov bez akejkoľvek diskusie," skonštatoval predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Do konca volebného obdobia chcú podľa neho minimálne viesť diskusie o návrhu zákona.

Strany chcú napríklad minimalizovať ekonomické dôvody na podstúpenie potratu zo strany ženy. "Od momentu, keď lekár potvrdí graviditu, by mala mať žena nárok na príspevok. Jeho výška a čerpanie až do pôrodu bude stanovené tak, aby sa jeho poberanie nezneužívalo," priblížil Bernaťák.

Poslanci tiež chcú navrhnúť, aby žena pred potratom disponovala všetkými potrebnými informáciami, čo potrat znamená a aká ekonomická a sociálna pomoc je každej žene k dispozícii. Chcú tiež, aby sa minimalizoval tzv. potratový priemysel. "Aby bolo zabránené súkromným klinikám a zdravotníckym zariadeniam vykonávať potraty cudzinkám," doplnil Bernaťák s tým, že chcú diskutovať aj o výhrade vo svedomí.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Interrupcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.