Prečo ženy musia spať dlhšie ako muži? Odpoveď je úplne jednoduchá

Andrea Szabová a Dávid Hartl
Zdroj: Phovoir/shutterstock.com

Všetko je to o mozgu.

Nákupy, starostlivosť o deti, domácnosť, upratovanie. Toto sú „ženské disciplíny", ktoré rozhodne nepatria medzi najľahšie. A určite nie vtedy, keď sa to na nežnejšie polovičky začne valiť z každej strany a všetko musia robiť naraz. A práve preto sa vraj ženský mozog dovoláva potrebnej regenerácie - vyžaduje si zvýšenú potrebu odpočinku.

Je všeobecne známe, že ženy často robia a dokážu robiť viac činností naraz. Novozélandský psychológ James Robert Flynn dokonca tvrdí, že brilantné zvládanie niekoľkých aktivít naraz vedie k rozvíjaniu ich inteligencie.

Uznajte, kto by to bol povedal, že momenty, keď jeden upratuje, varí a pri tom dohliada na ratolesti, majú taký blahodarný vplyv. Pretože všetko so všetkým súvisí, je jasné, že dennodenná záťaž, v ktorom naše maminky či manželky bezpochyby sú, sa prejaví aj inak a inde.

Americkí vedci pôsobiaci na Dukeovej univerzite prostredníctvom svojej štúdie poukázali na skutočnosť, čo sa týka požiadaviek na spánok. Tvrdia, že nemôžeme dávať obe pohlavia do jedného vreca. Jedným z dôvodov je práve dámska náchylnosť k multitaskingu.

Mozgu pomáha pobyt v perinách

Schopnosť plniť viac úloh naraz je podľa expertov síce chvályhodné, avšak predstavuje nemalú záťaž pre mozog. Ten potom potrebuje poriadnu dávku regenerácie, aby mohol fungovať na plné obrátky.

A pobyt v perinách je pre neho presne to pravé. Odtiaľ teda plynie zvýšená potreba kvalitného nočného odpočinku, ktorá je pre ženy vraj typická. "Čím intenzívnejšie svoj mozog používate počas dňa, tým viac spánku potrebujete, aby si mohol oddýchnuť od prílivu informácií a prejsť do režimu obnovy," vysvetľuje lekár Jim Horne, ktorý na výskume spolupracoval.

TIP: Nedostatok spánku vyvoláva chuť na sladké, deväť hodín uľahčí chudnutie

Pripúšťa, že prevažná väčšina moderných matiek a gazdiniek trpí chronickým nedostatkom spánku. Dôvodom je, že o "pyžamový relax" ju často pripravuje tehotenstvo, menopauza i stres - práve kvôli nadbytku povinností. A z toho plynú nemalé riziká.

Bdelosť ako hazard so zdravím

Ďalší výskum uskutočnený na spomínanej univerzite, ktorý však tentoraz viedol psychológ Michael Breus, preukázal, že dlhodobý nedostatok snívania podstatne zvyšuje pravdepodobnosť krvných zrazenín, kardiovaskulárnych ochorení, depresií, nadváhy a cukrovky.


Vážnych hrozieb je tu však viac. V súvislosti s prebdenými nocami sa hovorí aj o oslabenej imunite, ktorá poskytuje vhodné podmienky pre nádorové bujnenie. Práve preto lekári radia, že dôležitosť spánku v žiadnom prípade netreba podceňovať, píše portál bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti