Domáce

Test tužkových batérii: Tie z Lidlu porazili aj štyrikrát drahšie

shutterstock_197116544.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Majú takmer rovnaký výkon, ako najdrahšia značka batérii.

Ako zistil časopis dTest, priplácať si za značkové tužkové batérie sa neoplatí. Rozdiely v cenách totiž nezodpovedajú rozdielom vo výdrži.

"Skúšky ukázali, že výkonnosť výrobkov strednej triedy sa nelíši natoľko, aby to ospravedlnilo vysoké náklady niektorých z nich. Reklamné tvrdenia o vysokej výdrži batérií známych značiek je potrebné brať s rezervou. Najlacnejšie výrobky v teste predčili väčšinu drahších," hovorí Ján Hrouda z dTestu. 

Zdroj: Shutterstock.com

Pri tom ide o značné cenové rozdiely. Najdrahšie batérie (po štyri kusy v balení) kúpite za viac ako štyri eurá. Najlacnejšie sú práve značky reťazcov, za štyri kusy v balení zaplatíte necelých 0,60 centov.

Laboratórne meranie simulovalo použitie batérie v dvoch typických situáciách. Prvý test napodobňoval použitie batérie v hračke s elektromotorom, ako je napríklad auto na diaľkové ovládanie. Druhý zase simuloval použitie batérii vo fotoblesku, teda opakovaný krátkodobý, ale pomerne veľký odber prúdu.

Najlepšie sa síce darilo značke Varta High Energy, ktorý v skúške spotreby vydržal osem hodín a 20 minút. Lenže batériám od reťazcov za ňou nejako nezaostávali a pri tom sú oveľa lacnejšie.

Hneď druhý po Varte skončil model Aerocell z Lidlu. Jeho výdrž bola osem hodín aj 11 minút a oproti Varte je päťkrát lacnejší.

Na poslednom mieste skončili batérie Philips Power Alkaline. Oproti modelom privátnych značiek reťazcov mali len polovičný výkon a stoja takmer štyrikrát viac.

ČESKÁ REPUBLIKA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.