Môže sa kombinovať Ibalgin a Paralen? Poradíme vám, koľko a aké lieky môžete dať dieťaťu

Samotná horúčka nie je dôvod na urgent.

Kedy dať dieťaťu tabletku proti bolesti a teplote? Kedy ísť na pohotovosť? Akú dávku vôbec môžete dať malému dieťaťu? Opýtali sme sa pediatra aj farmaceuta.

Pediater Branislav Chrenka vysvetľuje, že existujú dva základné voľne dostupné lieky pri teplote a bolesti. Sú to tzv. generiká ibuprofen a paracetamol. V lekárni nájdete tieto lieky pod komerčnými názvami Nurofen, Brufen, Ibalgin, MIG, Paralen a Panadol.

Všetky lieky sú pre deti vhodné a sú dostupné vo forme tabliet, sirupu a čapíkov. "Spravidla zaberajú na bežné detské nezávažné respiračné infekcie," hovorí Chrenka.

Dôležitá je výška teploty, hmotnosť a vek dieťaťa, ale aj ochorenie obličiek. Chrenek upozorňuje, že rodičia si často nečítajú príbalové letáky, a tak nevedia, akú dávku majú dieťaťu dať.

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ dodáva, že vo všeobecnosti poznáme tri stupne liečby bolesti. V prvom stupni liečby sa používa paracetamol, v druhom ibuprofen, tretí stupeň morfín a fentanyl. Lieky z rôznych stupňov je možné kombinovať, ale nikdy sa vzájomne nekombinujú lieky na jednom stupni.

To znamená, že môžete dieťaťu podať liek s paracetamolom a o niekoľko hodín liek s ibuprofenom. Nikdy však nie dva rôzne lieky s paracetamolom (alebo ibuprofenom).

Zdroj: TVNOVINY.sk

Podľa Sukeľa je ale vždy dobré sa pri kúpe voľnopredajných liekov poradiť s lekárnikom.

Vek dieťaťa je dôležitý

Telesná teplota medzi 36 a 37 stupňov je normálna. Teplota medzi 37 a 38 stupňami je zvýšená a nad 38 stupňov už ide o horúčku.

Pediater upozorňuje, že lieky proti horúčke sa podávajú pri teplote nad 38,5 stupňa. Deťom do 1,5 roka odporúča merať teplotu v konečníku digitálnym teplomerom s flexibilnou špičkou. Od nameranej teploty potom odpočítajte 0,5°C a to je výsledná teplota tela.

Keď už dieťa má horúčku, môžete mu dať paracetamol v dávke 10 až 15mg na kilogram dieťaťa každých 6 hodin, najviac ale 60mg na kilogram dieťaťa váhy za 24 hodín. To znamená, že keď má dieťa desať kilogramov, môžete mu dať dávku 100 mg paracetamolu.

Ibuprofen môžete podávať v dávke 7,5mg na kilogram dieťaťa každých šesť hodín. Ak počas šiestich hodín teplota stále stúpa, môžete podať ďalší liek.

Jednorazová dávka Ibuprofenu u detí starších ako 12 rokov môže byť podľa charakteru bolesti 400 až 800 mg.

"Rodičia často v lekárni robia chybu a požadujú "detský paralen", ktorý je vhodný pre deti s telesnou hmotnosťou do 15 kilogramov, pričom na otázku, 'Koľko má dieťa?' Odpovedajú 13 - 14. Pokiaľ sa lekárnik alebo laborant aktívne neopýta na vek dieťaťa, dochádza k poddávkovaniu a možnému zlyhaniu liečby horúčky a bolesti," hovorí Sukeľ.

Horúčka nie je dôvod na urgent

Chrenka dodáva, že je dobré počkať 48 hodín, pretože každá choroba sa istý čas rozvíja. Až potom môže lekár určiť diagnózu.

"Pokiaľ nemá dieťa žiadne príznaky (kašeľ, bolesti hrdla, nádchu, vyrážky) je potrebné priniesť do ambulancie lekára v skúmavke nabraný stredný prúd moču (u dojčiat a batoliat naberiete moč nalepením močového sáčku, ktorý zakúpite spolu so skúmavkou v lekárni). Pred odberom moču je potrebné umyť genitál mydlom a opláchnuť vodou," vysvetľuje Chrenko.

Zdôrazňuje, že horúčka bez ďalších príznakom nie je spravidla dôvodom na návštevu pohotovosti a už vôbec nie o jednej ráno na návštevu urgentného príjmu.

Lekár dodáva, že lieky môžete deťom podávať aj s čajom či džúsom.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti