Chystá sa prevratné sčítanie obyvateľstva: Vyplnenie bude podstatne rýchlejšie

19mont blanc ladovec_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Sčítanie obyvateľstva má za sebou 100-ročnú históriu.

Štát chystá historicky najväčšiu inventúru svojho obyvateľstva. Už o dva roky sa pustí do doteraz najrozsiahlejšieho sčítania ľudu.

Domy a byty si porátajú obce a mestá samotné. Siahodlhým formulárom s desiatkami otázok odzvonilo.

Sčítanie obyvateľstva má za sebou 100-ročnú históriu. Naposledy, v roku 2011, ho sprevádzal chaos, problémy a hádky.

Ľudia sa báli o svoje súkromie, komisári odstupovali a zber dát sprevádzali antikampane. Vo finále však vďaka týmto údajom napríklad vieme, že Slovensko starne a najmladší obyvatelia žijú na Orave.

Základom sčítania je formulár. Ten bude tentoraz jednoduchší. Množstvo otázok odpadne. Jeho vyplnenie by nemalo zabrať viac ako 20 minút.

Časy sa menia a sčítacích komisárov nahratí technika. Kým naposledy ľudia z recesie komisárom otvárali dvere aj v spodnej bielizni a desiatky z nespokojných úradníkov odstúpili, tentoraz sa to zaobíde aj bez osobnej návštevy v domácnostiach.

Formulár vyplníte cez webovú aplikáciu, prostredníctvom počítača, mobilu, či tabletu. Ak ničím takýmto nedisponujete, v obci to dostupné bude.

Sčítanie obyvateľov začne v polovici februára a potrvá šesť týždňov. Počítanie domov a bytov sa začne skôr, už o rok v júni. Prvé výsledky môžeme čakať do konca roku 2022, hlbšie analýzy až v roku 2024.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sčítanie

Dôležité udalosti