Sporíte si v II. pilieri? Od nového roka pôjde do neho z vašej výplaty viac

Ilustračná snímka.
Zdroj: Robert Kneschke/shutterstock.com

Aktuálne si v ňom sporí viac ako jeden a pol milióna ľudí.

Ak si sporíte v druhom pilieri, od nového roka pôjde do neho z vašej výplaty viac. Štát sa rozhodol systém súkromných dôchodkov posilniť. Na penziu by ste tak mali dostať väčšiu sumu ako kedysi.

Aktuálne si v druhom pilieri sporí viac ako jeden a pol milióna ľudí. Funguje to tak, že časť vašich sociálnych odvodov ide do dôchodkovej správcovskej spoločnosti a zvyšok zakotví v Sociálnej poisťovni.

O tom, koľko vám bude odchádzať do druhého piliera, rozhodla vláda. A to tak, že výška príspevkov do druhého piliera sa z hrubej mzdy od roku 2017 postupne zvyšuje.

Z pôvodných štyroch v budúcom roku na päť percent. Hore pôjde aj ďalšie roky. Výsledkom by mali byť vyššie dôchodky oproti tým, ktoré vyplácali poisťovne ako prvé.

„Pre sporiteľov to znamená, že príspevok sa len mierne zvýši. Pre človeka, ktorý zarába tisíc eur v hrubom, sa zvýši príspevok o 2,5 eura. Na konci bude mať klient, pri priemernom zhodnotení, ktoré dosahujú progresívne fondy, na účte približne o dvetisíc eur viac," vysvetľuje finančný analytik Miroslav Oros.

Aby ste ale o svoje úspory neprišli, odborníci upozorňujú, aby ste si skontrolovali, v akých fondoch svoje peniaze držíte. A to zvlášť teraz, keď prichádzajú správy o ochladzovaní ekonomiky.

Ide o tie peniaze, ktoré už nasporené máte. Nové príspevky by ste mali, a to hlavne mladí, dávať do rizikovejších fondov.

Báť sa netreba, pretože aj tak, potom desať rokov pred dôchodkom zákon myslí na to, aby ste o úspory neprišli a automaticky vám časť úspor postupne preleje do garantovaného fondu.

Stále je však veľa takých, ktorí nad vstupom do druhého piliera rozmýšľajú a práve tí by mali vedieť, že urobiť tak môžu maximálne do 35 rokov, potom to už možné nie je.

Je to teda každého osobná voľba. Akokoľvek sa už rozhodnete, dôležité je mať v ruke aj iné alternatívy.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Druhý pilier

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.