Ako sa žije mladým učiteľom? Ukážeme vám príbehy troch učiteľov

Učitelia zarobia len 65 percent toho, čo zarobia iné profesie s diplomom.

Ako sa žije mladým učiteľom? Vláda opakuje, že kantori sú víťazmi disciplíny a učiteľstvo vraj opäť začalo lákať. Ukážeme vám príbehy troch učiteľov. Jedno majú spoločné - práca s deťmi ich napĺňa.

Kým čerstvá učiteľka na východe Slovenska hľadala tri roky pracovné miesto, mladý pedagóg v Bratislave pre peniaze končí.

Boli sme v bratislavskej základnej škole. Emília Petričková učí druhý rok, do hlavného mesta prišla z východného Slovenska. Učenie má v génoch po mame aj starej mame.

Život v Bratislave je drahý. Mladá učiteľka býva v prenajatej izbe trojizbového bytu, s ďalšími spolubývajúcimi. Na iné jej hrubý plat pod tisíc eur nestačí. Chce začať doučovať a takto si niečo privyrobiť. V Bratislave ale zrejme natrvalo nezostane.

Rovnicu životné náklady verzus výplata rieši aj tridsiatnik Michal. Na strednej škole učí štyri roky, prišiel z reklamnej agentúry.

Po vyučovaní sa chce venovať mladým, vďaka čomu si môže privyrobiť. Bratislavská župa svojim učiteľom prepláca mimoškolské aktivity.

Za rok rozdelila už zhruba milión eur. To je iba jeden z benefitov pre učiteľov. Napriek tomu Michal koncom septembra končí. Príjem 952 eur v hrubom mu nestačí.

S energiou začala učiť aj Veronika zo Svidníka. Jej príbeh sa od predchádzajúcich na prvý pohľad líši.

Učí angličtinu a dejepis na druhom stupni. Patrí k nováčikom, ktorí dostali vyšší nástupný plat, a síce 831 eur v hrubom. To je viac ako keď začínali jej kolegovia pred pár rokmi. Zatiaľ je spokojná.

To, že sa učiteľom postupne zvyšujú platy je nepochybné, no učitelia stále zarobia viac inde. V školstve je to len 65 percent toho, čo zarobia iné profesie s diplomom. Priemer vyspelých krajín OECD je pritom 88 percent.

Ďalšie zvyšovanie platov čaká všetkých zamestnancov vo verejnej sfére v januári o 10 percent.

Budúca vláda sa však zrejme bude musieť zamyslieť aj nad tým, ako vo výplate zohľadniť životné náklady.

Viac v reportáži Andrey Šprochovej


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Učitelia

Dôležité udalosti