Ruským stíhačkám malo tento rok odzvoniť. Za ich prenajímanie platíme desiatky miliónov

medvede.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prvé stíhačky typu MiG-29 sa k nám dostali už po rozpade federácie.

Prvé stíhačky typu MiG-29 sa k nám dostali už po rozpade federácie, najviac ich však na Slovensko prišlo v rámci deblokácie ruského dlhu.

Vojenské letectvo koncom 90. rokov bojovalo s nedostatkom financií a letuschopné „migy" sa tak rátali na prstoch jednej ruky.

TIP: Minister obrany Gajdoš opísal pád stíhačky. Na mieste nehody je ostrá munícia

Po vstupe Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO) ruské stíhačky modernizovali a upravili, aby boli kompatibilné so stíhačkami členských štátov.

V roku 2008 tak mala armáda 10 stíhacích a dva cvičné stroje s digitálnou kamuflážou.

Počet letuschopných strojov rokmi opäť klesal a slovenská vláda začala po rozhovoroch s alianciou uvažovať o ich výmene.

V roku 2014 boli predstavené švédske Gripeny ako nové stíhačky pre armádu. Slovensko si ich malo prenajať, podobne ako naši západní susedia. Nestalo sa tak.

„Migy" tak naďalej starli a ponuka na ich náhradu roky viazla. Až posledná vláda rozhodla, že stíhačky si prenajímať nebudeme, ale rovno ich kúpime.

Prvé kusy ale prídu až koncom roka 2022 a „migom" končila tento rok abonentská zmluva. Ministerstvo malo na výber.

Buď by nás dovtedy bránili niektorí z našich susedov alebo predĺžia Rusom zmluvu na servisovanie „migov". Rezort obrany vybral druhú možnosť.

Zmluvu nakoniec podpísali. Rezort priznal, že za servisovanie „migov" aj po včerajšom incidente zaplatíme 99,8 milióna eur.

Viac v reportáži Braňa Tomagu


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stíhačky

Dôležité udalosti