Domáce

Paška vychválil odchádzajúceho prezidenta

Predseda parlamentu Pavol Paška a odchádzajúci prezident Ivan Gašparovič.
Zdroj: SITA

Podľa neho "vyryl" do ústavného a politického systému veľmi hlbokú brázdu

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) dúfa, že nový prezident Andrej Kiska bude pokračovať v línii dosluhujúcej hlavy štátu Ivana Gašparoviča, ktorú vštepil slovenskému ústavnému a politickému systému. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že Gašparovič vyryl do slovenského ústavného a politického systému veľmi hlbokú brázdu.

Zdroj: SITA

Paška je zároveň rád, že na záver svojho druhého volebného obdobia Gašparovič prišiel medzi poslancov NR SR, aby prostredníctvom médií ľuďom povedal, ako desať rokov ovplyvnilo jeho život a život občanov. "Ďakujem za štátnický prejav a posolstvá a za tú výnimočnú a kvalitnú spoluprácu. Do atmosféry na Slovensku sme sa snažili vniesť stabilitu a pokoj," zdôraznil.
Gašparovič vyslovil uspokojenie, že mohol hovoriť o pokroku Slovenska za 25 rokov. 

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

"Slovensko je vnímané ako zodpovedný, spoľahlivý a dôveryhodný partner. Je to zásluha politikov, ale bez súčinnosti občanov by to žiadna vláda nedosiahla," myslí si. On sám je rád, že medzi ním a vládou nedochádzalo ku konfliktom a veľmi si praje, aby ani Andrej Kiska nehľadal konflikty, ale spoluprácu.

"Odchádzam s pocitom, že to, čo som sľúbil, som naplnil. Moja snaha nebyť kontroverzný a robiť v domácej politike dobrého mediátora, sa naplnila. Tam, kde som sa postavil na zadné, bolo to vždy s oporou v ústave a zákonoch," upozornil.


Na otázku, kde by mala vláda Roberta Fica (Smer-SD) zabrať, odvetil, že kabinetu to netreba hovoriť. "Sú tu roky veľké problémy v zdravotníctve, vláde ale nikto nemôže uprieť snahu aj v tejto oblasti. Nedaria sa niektoré veci, ťažko sa realizujú výstavby ciest a diaľnic, ale aj tu vidím určitý pokrok," podotkol.

Gašparovič ani dnes nepovedal, či vymenuje trojicu nových ústavných sudcov zo šiestich mien, ktoré zvolil parlament. "Do nedele poludnia som stále prezident a nikto mi nemôže dávať príkazy. Mám čas sa rozhodnúť. Keď ich vymenujem, nový prezident nemá právo odmietnuť prijať ich sľub," odkázal svojmu nástupcovi.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.