Pavla Ruska mali zavraždiť. Mafiánsky zabijak popísal detaily plánovanej likvidácie

Róbert Lališ Kýbel
Zdroj: TASR

O život malo ísť exriaditeľovi televízie v čase kauzy násilného obsadenia Markízy.

Zločinecká skupina sýkorovcov na čele s Robertom Lališom mala vraj plánovať likvidáciu Pavla Ruska. Tvrdí to Igor Lavrinčík, ktorý je odsúdený za niekoľko mafiánskych vrážd. Podľa jeho svedectva sa tak dialo v období násilného prebratia televízie Markíza, takzvanej kauzy Gamatex.

Igor Lavrinčík kedysi fungoval so skupinou v okolí Martina. Mal dobré vzťahy s černákovcami aj sýkorovcami. Odpykáva si trest za niekoľko vrážd. Keď ho vtedajší šéf tímu Gorila, Lukáš Kyselica, vypočúval k údajnej objednávke likvidácie Sylvie Volzovej, porozprával mu o inom, vraj plánovanom zločine.

Lavrinčíkovo svedectvo

Televízia Markíza má k dispozícii Lavrinčíkovu výpoveď. „Viem len o záujme usmrtiť Pavla Ruska, čo som sa dozvedel od Róberta Lališa," týmito slovami začal výsluch Igor Lavrinčík. Povedal, že to bolo v lete 1998, teda pol roka po tom, čo si mal podľa obžaloby Pavol Rusko objednať vraždu svojej spoločníčky. Vtedy do televízie Markíza napochodoval Marian Kočner so sýkorovcami a chceli od Pavla Ruska uznať pohľadávku. Na čele zločineckej skupiny sýkorovcov v tom čase stál Robert Lališ.

„Robert Lališ mi ukazoval konkrétne miesto, ktoré bolo smerom z Dúbravky na Devínsku Novú Ves. Jednalo sa o cestu, ktorá viedla z kopca popod kamenný most. Myslím, že v tej dobe bola neďaleko strelnica, ktorá bola v prevádzke. Hovoril, že na tomto mieste by bolo najjednoduchšie vybrzdiť auto Pavla Ruska, teda až tak, že by zastalo a z druhého vozidla viesť streľbu," uviedol Lavrinčík.

Zdroj: Júlia Mikolášiková

"Viem, že takéto niečo bolo, malo mu byť ukazované, kde by bolo vhodné miesto, kde by po ňom mohli začať strieľať," potvrdil pre TV Markíza bývalý šéf tímu Gorila Lukáš Kyselica Lavrinčíkove slová z výsluchu.

Konkrétne kto a koľkí sa mali na údajne plánovanej vražde Pavla Ruska podieľať, ale vraj Lališ Lavrinčíkovi nepovedal. No podobných miest mal mať Lališ vyhliadnutých viac.

„Bolo to už po čase, keď som registroval firmu Gamatex, môžeme hovoriť o čase mesiac-dva po začiatku kauzy Gamatex. Pavol Rusko tým, že asi nehodlal uznať pohľadávku, ktorú sýkorovci vtedy mali a tým, že si najal ochranku, či už Ukrajicov alebo Rusov, dosť Roberta Lališa podráždil, uvažoval teda aj nad touto možnosťou. To mal byť aj ten motív," dodal Lavrinčík. Kyselicovi potvrdil, že Pavla Ruska sledovali a vedeli, na akých autách sa pohybuje.

Podozrenia vraj preverili, Ruska nevypočuli

Lukáš Kyselica, bývalý šéf tímu Gorila, televízii Markíza v rozhovore uviedol, že výpoveď Igora Lavrinčíka odstúpili Národnej protizločineckej jednotke NAKA. Pavol Rusko nám v reakcii na tieto skutočnosti povedal, že ho k tejto veci nikto nikdy nevypočul. "V tej dobe sme boli sledovaní ľuďmi z Gamatexu, respektíve zo strany pána Čongrádyho, ktorý, mimochodom, dával ochranku pani Volzovej," povedal nám Pavol Rusko.

Hovorca policajného prezídia, Michal Slivka, povedal, že NAKA túto výpoveď Igora Lavrinčíka preverovala. "Vyšetrovateľ NAKA vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu vraždy v štádiu prípravy po preverení veci 23.3.2018 rozhodol, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania," uviedol Slivka. Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky takto rozhodol po niečo vyše mesiaci od výpovede Igora Lavrinčíka.

"Chcete mi povedať, že keby tomu venovali adekvátnu pozornosť, tak by to mohli takto rýchlo zamiesť pod koberec? To, že sa to ukončilo, tak ako sa to ukončilo, to znamená za pár týždňov, to svedčí o tom, že celé vyšetrovanie bolo účelové a robilo sa na objednávku s jasným cieľom obviniť, obžalovať," uviedol Pavol Rusko.

Prípad Volzová a zmenky

Pavol Rusko od začiatku tvrdí, že si vraždu Sylvie Volzovej neobjednal a v roku 1997 bol za Mikulášom Černákom zisťovať, či sa práve jeho niekto nepokúša zlikvidovať alebo zdiskreditovať. Tieto informácie mal získať od svojho ochrankára a ten zase priamo z úradu vlády - od Anny Nagyovej a Vladimíra Mečiara. Ani jeden z nich si ale na takýto odkaz pre Pavla Ruska nespomína.

Pavol Rusko čelí okrem tejto obžaloby aj ďalšej. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, Ján Šanta, ho viní z falšovania miliónových televíznych zmeniek. Spolu s ním súdia aj Mariana Kočnera. No aj v tomto prípade Pavol Rusko vinu odmieta.

Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková, ktorá sa kauze údajnej objednávky vraždy Sylvie Volzovej, dlhodobo venuje.BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.