Údajná komunikácia Kočnera s Jankovskou: Detaily obludnej korupcie v slovenskom súdnictve

poziar_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Komunikovať s ním mala nielen pracovne, ale aj osobne. Vymeniť si mali šesťtisíc správ.

Podozrenia z obludnej korupcie v slovenskom súdnictve. Na povrch vyplávala údajná komunikácia medzi Marianom Kočnerom a bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou.

Cez aplikáciu threema si mali písať o ovplyvňovaní sudkyne v procese so zmenkami. Monika Jankovská stále tvrdí, že s Kočnerom nebola v kontakte.

„Nepoznám ho, nekomunikovala som s ním, ani priamo, ani sprostredkovane, ani osobne, ani prostredníctvom iných osôb, nijako." Toto tvrdila Monika Jankovská presne pred mesiacom na tlačovej konferencii, na ktorej oznámila, že sa pre tlak na jej rodinu vzdáva funkcie štátnej tajomníčky.

Podľa zistení Denníka N si ale mala s kontroverzným podnikateľom vymeniť tisíce správ v období od septembra 2017 do mája 2018. Riešili množstvo tém, medzi nimi aj civilný zmenkový proces. 

Monika Jankovská: “Ideme na to v roku 2018”
Marian Kočner: “Priorita je Markíza a potom začneme stínať hlavy.”

Zo správ vyplýva, že Kočner  mal cez Jankovskú ovplyvňovať sudkyňu okresného súdu, Zuzanu Maruniakovú, ktorá tento civilný spor rozhodovala.  

Marian Kočner: „Zájdeš za tou Zuzou, prosím? Dnes by bol kupec na zmenky, stačilo by mu prvostupňové rozhodnutie. Nedáva síce veľa, ale hneď… Keď bude znalecký, tak Zuza by mohla rozhodnúť. Nech už sa niečo konečne pohne. Vianoce za dverami.” 

Monika Jankovská: „Jasné, dám ti vedieť. Zuzka píše, že výborne. Píše, že v pondelok to vybaví, tak dúfam, že áno. Vymaž prosím, pre istotu.” 
Marian Kočner:
“Vymazané."

Kočner mal tlačiť na to, aby sudkyňa Maruniaková rozhodla v jeho prospech čím skôr. 

Kočner: “Takže treba zabrať so Zuzou, nech máme aspoň zarobené, lebo po voľbách už to nebude možné, je reálny kupec. Stačí mu jedno právoplatné rozhodnutie. Nech nám uvoľní zmenku a do 10 dní má posudok. A na január môže vyhodiť pojednávanie.“

Z komunikácie je zrejmé, že sudkyňa Maruniaková mala strach, hoci podľa Denníka N zobrala za tento rozsudok peniaze.

Monika Jankovská: “Včera sedela na káve a videla ťa v aute, tak sa skoro posrala, že či ju sleduješ.“

Kočner si chcel dohodnúť otázky, ktoré má sudkyňa položiť Pavlovi Ruskovi. Tri dni pred prvým pojednávaním poslal posledné pokyny, ktoré má splniť sudkyňa Maruniaková.  

Marian Kočner: “NESMIE TO ODROČIŤ.“
Monika Jankovská: “Nie, lebo ju sama zaj…em. Sľúbila to. Viackrát. Ja som z nej urobila to, čo je a prišiel čas splatiť dlh!!!!! Sľúbila to a sama dala návod a postup, ktorý si dodržal. Tak prišiel čas, aby teraz ona dodržala, čo slubila!”

Nasledovalo stretnutie s Maruniakovou, ktoré Jankovská opisovala takto: 

Jankovská: “Takže vysratá, došťatá…. povedala som jej, že ma to nezaujíma!!! Má urobiť, čo sľúbila! Inak s ňou končím a príde satisfakcie. Povedala že, to dodrží a ak by sa niečo stalo, tak. 22.”

Deň pred ďalším plánovaným pojednávaním sa Kočner Jankovskej pýtal, ako rozdelí odmenu, ktorú dostane. Ona mu podľa Denníka N napísala, že každému pôjde to, čo mal na začiatku sľúbené – Maruniakovej a aj ďalšej sudkyni, ktorá im s prípadom pomáhala. 26. februára médiá zverejnili informáciu, že bol zavraždený Ján Kuciak .

Marian Kočner: “Zuza ako?”
Monika Jankovská: „Dobre, aj keď je trochu vystrašená.“
Marian Kočner: “Tak nech robí, čo má. Lebo skončí „na Kuciaka“…”

Finále prišlo 26.apríla 2018. Maruniaková na súde v apríli 2018 povedala: "...je povinný zaplatiť 8 ...miliónov..."

Marian Kočner: “Tak prvé kolo máme. Ďakujééééém.”
Monika Jankovská: “Supeeeeeer, teším sa, jedno máme z krku, jupiiiii.”

Jankovskej sa pochválil, no novinárom rozsudok komentovať nechcel.

Marian Kočner: "Rozsudky sa nekomentujú... ste hluchý alebo hlúpy?" Povedal reportérovi TV Markíza.

Kočner riešil s vtedajšou štátnou tajomníčkou aj iné záležitosti. Napríklad jej kandidatúru do súdnej rady a to, že vtedajšia ministerka Žitňanská nechcela, aby Jankovská miesto dostala.  Kočner jej vyjadril podporu.

Marian Kočner: „Som s tebou.“
Monika Jankovská: „Viem a ďakujem.”
Marian Kočner: „Sme team.”

Reportáž pripravila Zuzana Ferenčáková


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti