Kalavská žiada odchod Haška pre pochybnosti pri tendri na záchranky

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Zdroj: TASR

Tomáš Haško je šéfom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) podáva návrh na odvolanie šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Príčinou sú podľa nej závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania na licencie pre záchranky. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.


Slovenská komora zdravotníckych záchranárov berie na vedomie návrh ministerky.

Ako informoval hovorca záchranárov Michal Weinciller, kroky príslušných orgánov budú pozorne sledovať.

Zástupcovia komory požiadali ministerku na utorkovom (1. 10.) stretnutí na tému výberových konaní na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, aby v tejto veci začala konať.

Priebeh tendra záchranári nechcú komentovať, ale považujú za potrebné zopakovať, že "v tejto výberovej komisii nemalo zastúpenie Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ktoré riadi záchranky v celej krajine, a napríklad ani komora záchranárov, ktorá zastrešuje všetkých záchranárov pracujúcich v záchrannej zdravotnej službe".

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podalo v prípade podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea kalavská

Dôležité udalosti