Ženy v Bratislave zarábali lepšie ako ich mužskí kolegovia: A to na viac ako 40 pozíciách

MACO2783.jpg
Zdroj: Krasula/shutterstock.com

Portál Platy.sk analyzoval celkové priemerné mzdy na vyše 500 pozíciách v hlavnom meste.

Zamestnankyne v Bratislave zarábali lepšie ako ich mužskí kolegovia na 43 pozíciách. Portál Platy.sk analyzoval celkové priemerné mzdy na vyše 500 pozíciách v hlavnom meste. Ukázalo sa, že celkový priemerný plat ženy tam predstavuje približne 1407 eur v hrubom. Bratislavský zamestnanec má 1882 eur v hrubom.

Dôvodom nižších zárobkov žien môže byť napríklad materská dovolenka, ale aj skutočnosť, že pozície, pri ktorých portál eviduje vysoký podiel žien, sú často horšie platené ako práve pozície, kde možno vidieť vysoký podiel mužov.

Ekonomika a zdravotníctvo

Najviac pozícií, pri ktorých podľa Platy.sk je vyšší priemerný plat pri ženách, je v odvetviach ekonomika a zdravotníctvo. V oboch prípadoch ide zhodne o päť pozícií. O štyri pozície išlo v marketingu a štátnej správe. Za nimi nasledujú bankovníctvo, administratíva, prekladateľstvo, stavebníctvo a reality, školstvo, ľudské zdroje, poisťovníctvo a manažment.

V niektorých odvetviach nezarábali ženy lepšie ani v jednom prípade. Naopak, analýza tiež objavila pozície, kde bolo vždy pravidlom, že zárobky mali lepšie zamestnanci ako zamestnankyne. Zo sledovaných 35 odvetví bolo takýchto presne 15.

"Treba však zdôrazniť, že medzi sektormi, kde neevidujeme lepšie ženské platy, sú aj také, kde je tiež nízky podiel žien. Môžeme to vidieť napríklad pri pozíciách v drevospracujúcom priemysle, výrobe či strojárstve. Najvýraznejší platový rozdiel medzi vyšším platom ženy a platom muža možno vidieť pri pozícii senior štatistik štatistička. Bratislavská zamestnankyňa na tejto pozícii zarobí v priemere 1983 eur v hrubom. Celková priemerná mzda mužského zamestnanca v rovnakom meste predstavuje 1621 eur v hrubom," uvádza Nikola Richterová z Profesie.

Na ďalších priečkach sa umiestnili vzťahové manažérky v bankovníctve, CRM špecialistky, špecialistky finančných trhov, hlavné radkyne v štátnej a verejnej správe, tlmočníčky, letušky, špecialistky pre vzdelávanie a finančné poradkyne.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Platy

Dôležité udalosti