Kočner a jeho "kamarát" prokurátor Palovič: Takto sa cez neho snažil ovplyvniť vyšetrovanie

Marian Kočner na hlavnom pojednávaní v kauze zmeniek.
Zdroj: TASR

Bystríka médiá s Kočnerom spájajú dávno. Polícia ho zabavila mobilu rovnako ako Jankovskú a ďalších sudcov.

Marian Kočner si nedohadoval verdikty súdov iba so štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti Monikou Jankovskou. Skúšal to aj na prokuratúre. Vyplýva to z komunikácie v Threeme.

Kočner s prokurátorom Bystríkom Palovičom organizoval ovplyvňovanie prokuratúry a on mu z nej vynášal informácie. Palovič komunikáciu a ani stretnutia nepoprel. Bystríka médiá s Kočnerom spájajú dávno. Polícia ho zbavila mobilu rovnako ako Jankovskú a ďalších sudcov.

Palovič sa snažil ovplyvňovať rozhodnutia jeho kolegov a ponúkal za to zrejme aj úplatky. Denník N má k dispozícii rozsiahlu komunikáciu cez šifrovanú aplikáciu, ktorá to ukazuje.

Palovič dozoroval viaceré prípady, na ktorých záležalo Kočnerovi alebo Bašternákovi. Z ich vzájomnej komunikácie, ktorú polícia zaistila pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplýva, že sa bavili aj o Palovičovi. Nazývali ho Bisťo. „Taktiež Kočner komunikoval aj s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, s ktorým sa zhodli, že je načase odsťahovať sa zo Slovenskej republiky, nakoľko má padnúť vláda a Kočnera s Bašternákom majú na rade ako prvých, keď bude Lipšic generálny prokurátor… Na záver uviedli, že sa aj nad Bisťom zmráka, pričom ho má Čižnár odj…ať, teda má nad tým Bisťom pravdepodobne personálnu alebo disciplinárnu právomoc,“ píše sa to v spise k vyšetrovaniu vraždy.

Komunikácia Kočnera a Bisťa sa týka aj Jána Kuciaka. Presnejšie toho, ako polícia preverovala, ako sa mu Kočner mal vyhrážať. Vyplýva z nej, že o postupoch polície a prokuratúry Bisťo vedel dopredu a upozorňoval na ne Kočnera.

„Už Ťa predvolali na výsluch na budúci týždeň vo veci novinára?“ písal 15. marca 2018 prokurátor.
„Na výsluch idem v stredu. (21. marca, pozn. red.) A prečo Ťa zaujíma ten výsluch?“ odpovedal Kočner.
„Výsluch – len či o ňom vieš lebo dnes som o tom hovoril s kolegyňou čo to má na starosti na KP (krajskej prokuratúre, pozn. redakcie).“ Odvetil Palovič.
Kočner píše, že má tento prípad na starosti prokurátor Boris Brenčič. Tituluje ho ako „ml. Brenčič“ a túto kauzu nazval „ko…ina“.

Kočner chcel ovplyvňovať aj vyšetrovanie závažných daňových podvodov istej skupiny ľudí. Podľa Threemy sa pokúsil cez Paloviča zastaviť trestné stíhanie podnikateľky z Nových Zámkov.

„Ako s Čanigom? Bolo by niečo zaujímavé ak sa s ním dá,“ napísal Kočner. Ide o námestníka okresného prokurátora v Bratislave I. Zdenka Čanigu.
„Som s ním dobre. Ide o tú vec z konca minulého týždňa?“ pýtal sa Bisťo.
„Hej. Máme tam jednu klientku. Samozrejme nie organizátorku!!! Len si trochu pomohla. Keby sa dalo vyhovieť sťažnosti. Číslo 34 Kornélia Dimičová.“ žiadal Kočner. „Hovoril som s ním. Zatiaľ krútil hlavou ale ak sa bude trochu len dať pomôže.“ Odpovedal prokurátor.
Kočner na to: „Ponuka 30“.
O deň neskôr sa Kočner Bisťa pýta, ako to pokračuje a dostal odpoveď, že „kolega je trochu tvrdý oriešok“.

Snaha Mariana Kočnera a Bystríka Paloviča cez prokurátora Čanigu zastaviť trestné stíhanie podnikateľky Dimičovej obvinenej z krátenia dane a poistného zjavne nevyšla. Dôvodom bolo to, že je ďalej trestne stíhaná a jej podnet spolu s podnetmi ostatných obvinených tento prokurátor zamietol.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Threema

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.