Matka dala polročného syna na adopciu. Nezmierila sa s jeho veľmi vzácnou chorobou

Braňo Mosný
Zdroj: Reprofoto: vk.com

Doteraz sú na svete potvrdené len dva podobné prípady.

Nateraz smutne zatiaľ vyzerá príbeh polročného chlapca Alexa z ruského Tomsku, ktorý trpí extrémne vzácnou chorobu. Narodil sa totiž s veľmi malými očnými bulvami. Píše Siberian Times.

Keď sa biologická matka v neskorom štádiu tehotenstva dozvedela, že jej potomok bude mať zdravotné komplikácie, psychicky to neuniesla. Z obavy, že sa o neho nedokáže postarať, ho dala do sirotinca.

Chlapček má, žiaľ, jeden zásadný zdravotný problém. Ide o dve nezhubné cysty na čele, ktoré by však čoskoro mali odstrániť.

Zatiaľ mu lekári z Petrohradu úspešne operovali očné gule aby zaistili, že sa mu tvár nebude deformovať.

„Nijako sa nelíši od ostatných detí. Hrá sa a usmieva ako hociktoré iné. Najviac miluje plávanie," hovorí jedna zo zdravotných sestier.

Každých šesť mesiacov by chlapcovi mali implantovať stále väčšie protetické gule. Nateraz podľa nich neexistuje šanca, že by niekedy mohol vidieť.

Fakt, že ide o nesmierne vzácny syndróm SOX2 anoftalamia potvrdzuje aj to, že na svete boli doteraz len dva potvrdené prípady.

Pravdepodobnosť, že niekto niečo podobné má, je 1:250-tisícom. Deti sa rodia buď bez očných buliev alebo len veľmi malých.

Momentálne sa chlapcovi hľadá nová rodina. Ak by sa to nedokázalo v rámci Ruska, kompetentní nevylučujú ani Spojené štáty americké.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti