Chcete vedieť, kedy zomriete? Najnovšia štúdia to vie zistiť z krvi

Výskum robili na vzorke viac ako 44-tisíc ľudí.

Z krvi vedia zistiť, kedy umrieme. Rozsiahla štúdia posunula vedu o krok bližšie k poznaniu, koľko času nám ešte ostáva.

Zo špecifických krvných markerov sa dá totiž rozpoznať aj to, že v tele sa naštartovali procesy, ktoré sa spúšťajú, keď už má človek namále. Takáto informácia by sa ale podľa súdneho lekára dala ľahko zneužiť.

Štúdiu robili na vzorke viac ako 44-tisíc ľudí. Súdny lekár si myslí, že robiť na základe štúdie nejaké závery pre celú populáciu na všetkých kontinentoch je neprijateľné.

Štúdia hovorí o výskume biochemických procesov, ktoré sa dejú v čase pred smrťou. Keď sa už organizmus snaží vysporiadať so závažným ochorením.

„Štúdia skúmala chemické látky v organizme a snažila sa vytipovať určité, o ktorých môže povedať, že ak sa táto látka v organizme objaví alebo sa jej koncentrácia zvýši, tak tento človek pravdepodobne v blízkej dobe zomrie," vysvetľuje súdny lekár Ľubomír Straka.

Štúdia má pri takto citlivej téme najmä etické medzery. „Obávam sa toho, aby niekomu nenapadlo potrestať vyššou platbou človeka, ktorému reálne hrozí smrť," doplnil Straka.

Zneužite výsledkov takejto štúdie by mohlo byť aj proti prírode. „Nedajbože si neviem predstaviť, že by sa na základe takejto štúdie lekári rozhodovali o tom, či má zmysel podať pacientovi liečbu alebo ho operovať," vysvetlil Straka.

Tému spracoval Marian Lechan.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti