Takto sa vyšetrovatelia dostali ku nahrávke Gorila

Prezradil nám to v rozhovore bývalý vyšetrovateľ kauzy.

To, čo sa teraz objavilo na verejnosti, má polícia od minulého roka. Pripomeňme si, ako sa vôbec vyšetrovatelia dostali k nahrávke údajnej Gorily.

Mariana Kočnera zadržali 20. júna 2018, pre podozrenie z falšovanie miliónových televíznych zmeniek. O niekoľko dní neskôr sa niekto vlámal do jeho vily na Kolibe. Či niečo z vily zmizlo, doteraz jasné nie je, policajti pátrali po zlodejoch márne.

No a dnes je presne rok, čo tím, ktorí vyšetruje vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, urobil u Kočnera domové prehliadky. Na nočnom stolíku objavili USB kľúč s údajnou Gorilou.

No a čo znamenal tento objav USB kľúča pre vyšetrovanie? S bývalým šéfom tímu Gorila - "Lukášom Kyselicom" sa o tom rozprávala kolegyňa Zuzana Ferenčáková.

Čo to môže naznačovať, Marian Kočner bol už vo väzbe, že zrazu sa tam nájde nejaké USB na nočnom stolíku, nie je nikde odložené, že ho nemusia hľadať?
Ťažko sa k tomu vyjadriť

Pána Kočnera ste sa na to pýtali?
Samozrejme.

A čo vám povedal?
Nebudem konkrétny.

Možno to vnímať ako nejaký odkaz niekomu?
Ťažko sa k tomu vyjadrovať, fakt je že sa tam našiel. Máme tu nejaký USB kľúč, sú tam nejaké nahrávky preukazujúce korupčné správanie nejakých osôb, dal som vykonávať doslovné prepisy, nakoľko to tak zákon vyžaduje.

A toto už máte všetko prepísané?
Prepisuje sa.

Dnes už bývalý šéf tímu Gorila tvrdí, že po nájdení kľúča aktérov, ktorých hlasy počuť na nahrávke, ešte nevypočuli. Tím to spraví, až keď budú mať hotové kompletné prepisy.

Zhoduje sa tá zvuková nahrávka s tou Gorilou prepísanou, ktorá vyšla už pred rokmi von?
Na nahrávke sú aj časti, ktoré nie sú v prepise a aj v prepise sú niektoré časti, ktoré nie sú na nahrávke. Je to materiál, kde ide o podozrenie z rôznych trestných činov korupčného charakteru. Zapadá nám to do toho obdobia, ktoré vyšetrujeme.

V rozhovore spomenul aj to, ako sa mu nepáčilo, keď od neho špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pýtal nájdené USB. Tento pokyn nesplnil.

Prečo?
Lebo...

Ste sa obávali, že sa to mohlo nejako stratiť?
Vyjadril sa kam by mal byť ten kľúč vrátený, na SIS. Ale vtedy v tom momente to bolo fakt predčasné.

Takmer 40 hodinový záznam skúmali znalci z rôznych odvetví. Kyselica potvrdil, že vyšetrovací tím má k dispozícii aj výsledok expertízy, ktorá s najvyššou pravdepodobnosťou potvrdila autenticitu hlasov nahrávok z Gorily.

"Tých, ktorých sme dávali skúmať, máme potvrdených," konštatoval Kyselica.

Čiže koho? Pána Fica?
Všetky tie hlasy sme dávali skúmať, kde ide o podozrenie z trestnej činnosti.

Povedali vám experti, či bolo s tou nahrávkou manipulované?
Všetko sa dá zistiť.

Bolo alebo nebolo?
Nechcem sa k tomu vyjadrovať. Nejaká nahrávka vznikla, Gorila 1, mala to vyhotoviť SIS, vychádzam z nálezu ústavného súdu, záznamy mali byť zničené, že sú nepoužiteľné, teda, že neboli vyhotovené v súlade so zákonom. Takže ak by to tak bolo, nemôže to byť použité ako dôkaz. Je to predčasné, ako bude spis ukončený.

Lukáš Kyselica nám poskytol tento rozhovor koncom septembra, keď končil v polícii. Podľa jeho slov z tejto nahrávky spravili experti niekoľko kópií.

Sú v bezpečí, aj ten originál?
Samozrejme, na polícii je všetko v bezpečí. Malo by byť.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lukáš Kyselica

Dôležité udalosti