Množia sa prípady, kedy zamestnávatelia klamú o platoch zamestnancov

Ilustračná snímka.
Zdroj: perfectlab/shutterstock.com

Ak idú potom na PN-ku, dostanú oveľa menej peňazí.

Dostanete nízku nemocenskú alebo dôchodok, a to aj napriek tomu, že ste zarábali slušne. Podvodné praktiky zamestnávateľov sa znova opakujú. Skontrolovať si, či prichádzate o svoje peniaze, môžete sami.

Stále sa hromadia prípady, keď zamestnávateľ priznáva za svojich zamestnancov iba časť vyplatenej mzdy oproti tomu, koľko v skutočnosti zarábajú. A tak si účelovo znižuje výšku sociálnych odvodov. Ide o porušenie zákona a v niektorých prípadoch až o trestný čin.

„Prípadov je viacero, buď na tej pracovnej zmluve má zamestnanec 900 eur napísané, ale zamestnávateľ za neho vykáže v poisťovni iba 600. Druhý spôsob je ten, že niekto má minimálnu mzdu oficiálne aj na pracovnej zmluve a na ruku dostáva doplatok," tvrdí hovorca poisťovne Peter Višváder

Najviac na to doplatí samotný zamestnanec, pretože čím nižší je priznaný príjem, tým nižšie budú potom aj jeho dávky.

Ak máte preto podozrenie voči svojmu zamestnávateľovi, overiť si, či si plní povinnosť, môžete sami. Buď na pobočke poisťovne alebo elektronicky cez osobný účet poistenca, kde nájdete prehľad o svojich hrubých zárobkoch a odvedenom poistnom.

„Výška dávky môže dosiahnuť len takú hranicu, ktorá vychádza z vymeriavacieho základu. Ak sa ale pri kontrole zistí, že bol umelo ponížený a zamestnanec by mal dostať vyššiu dávku, tak na základe predložených dôkazov ako je pracovná zmluva, výplatná páska, vtedy sa môže prepočítať a zamestnancovi doplatiť," dodáva Višváder.

Zamestnávateľ musí potom poistné za celé obdobie, ktoré vám priznával mzdu nižšiu, vyrovnať a neobíde bez sankcií. A vtedy konajú inšpektoráty práce aj z vlastej inicitívy. Zamestnávateľovi môže inšpektorát práce za porušenie zákonných povinností dať pokutu až 100-tisíc eur.

Reportáž pre vás pripravila Andrea Mačošková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pn

Dôležité udalosti