Domáce

V Banskej Bystrici sa stretnú svetoví lídri

Námestie SNP v Banskej Bytrici s obnovenou fontánou.
Zdroj: SITA

Pre dianie na Ukrajine tam môže byť dusno.

Veľké oslavy, no ešte predtým veľké zmeny. V Banskej Bystrici sa už intenzívne chystajú na jubilejné 70. výročie Slovenského národného povstania. Okolie múzea idú upratať, zrekonštruovať a do detailov vynoviť. Na oslavy totiž pozvali kompletnú svetovú politickú špičku.


Pokazená fontána, deravé lavičky či dosluhujúce smetné koše. Toto všetko z okolia pamätníka čoskoro zmizne. Vláda poslala vedeniu múzea dotáciu na rekonštrukciu.

„Také oslavy, ako budú teraz, tu ešte neboli," tvrdí riaditeľ múzea SNP Stanislav Mičev.

Krajšie budú aj tanky pri múzeu. Každý jeden chcú do osláv poriadne vyčistiť.

Medzi svetovými lídrami vládne momentálne napätie pre konflikt na Ukrajine. V Banskej Bystrici sa však s veľkou pravdepodobnosťou na oslavách stretnú. Pozvali deväť prezidentov.

„Nemôžete nepozvať Rusov, Ukrajincov, Britov, ale aj Američanov či Francúzov. Boli to jednoducho spojenci, ktorí v 2. svetovej vojne ťahali za jeden povraz," vysvetľuje Mičev.

Podľa zákulisných informácií sa mnohí z nich do Banskej Bystrice chystajú. Na oslavách sa každoročne objavujú aj hlavní aktéri bojov. Pri ich výpovediach a spomienkach vždy mrazí.

Často sa hovorí aj o nezáujme mladej generácie o našu históriu. Až také zlé to ale v skutočnosti nie je.

Slovenské národné povstanie malo pre Slovákov po vojne pozitívny význam. Aj vďaka nemu sme sa dostali na stranu víťazných štátov.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti