V kauze Gorila sa spomínajú aj provízie pre strany Fica a Bugára

Na snímke predsedovia koaličných strán vľavo Béla Bugár (Most-Híd) a vpravo Robert Fico (Smer-SD)
Na snímke predsedovia koaličných strán vľavo Béla Bugár (Most-Híd) a vpravo Robert Fico (Smer-SD) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tvrdia, že o týchto veciach nič nevedia.

Nikto nikdy žiadne čierne peniaze "do" strany nenosil. Takto, v súvislosti s kauzou Gorila, vo štvrtok (17. 10.) reagovali Robert Fico a Béla Bugár.

Aj napriek tomu, že sa vo zverejnených materiáloch spomínajú provízie pre ich strany, hovoria, že o týchto veciach nič nevedia.

Robert Fico opäť jasne nepovedal, či bol alebo nie v byte na Vazovovej ulici v Bratislave s Jaroslavom Haščákom, kde ich debatu zachytáva údajný spis Gorila. Dnes ale prišiel aj so svojím vysvetlením, prečo to jasne nepovie.

„Sú prvky, ktoré nesedia, hovoríme teraz o Gorile, nesedia a ja nechcem robiť vyhlásenia, ktoré by marili nejaké vyšetrovanie, v žiadnom prípade to neurobím," vyhlásil šéf Smer-SD Robert Fico.

A hovorí, že preto nechce Gorilu svojím stanoviskom relativizovať. „Ja chcem vedieť, aké peniaze rátala čítačka a pre koho rátala čítačka peniaze v tom čase. Chcem vedieť, či je pravda, že tie stámiliónové úplatky, ktoré tam boli rozdávané, sa naozaj rozdávali alebo nerozdávali," konštatoval expremiér.

A tým naráža na druhú vládu Mikuláša Dzurindu. O peniazoch sa ale hovorí aj v súvislosti so stranou Smer. Minimálne Jaroslav Haščák mal núkať pravdepodobne 5 miliónov Františkovi Határovi, šéfovi sekretariátu Smeru.

Jaroslav Haščák: „Ja neviem päťku? ... Máte nejakú firmu vonku? Vieme to riešiť takýmto prevodom? Alebo jak to vidíš?"
František Határ: „Fúha. Vonku firmu?"
Jaroslav Haščák: „Hej. Jak ste riešili takéto financie?"
František Határ: „Ja neviem ti povedať ako by sme to zrobili."
Jaroslav Haščák: „A nemáte žiadne štruktúry?"
František Határ: „Zatiaľ neviem. Nikdy nad tým sa neuvažovalo."

Či ich nakoniec zobrali jasné nie je. Robert Fico ale tvrdí, že o ničom takom nevie a František Határ pred časom zomrel. „Ja o tom neviem. Ferko Határ je mŕtvy, ja sa nebudem k mŕtvym ľuďom vyjadrovať. Netuším," vyhlásil Fico.

Financovanie Smeru je podľa neho čisté, čo majú dokazovať kontroly účtovníctva. „Môžete si pozrieť všetky uzávierky, všetky kontroly všetkých audítorov, budete vidieť, toto je jedno perfektné účtovníctvo, ktoré máme," tvrdí predseda Smeru.

„Tak naozaj on si myslí z ľudí, že sú hlupáci, že ľudia si myslia, uveria Robertovi Ficovi, že v účtovníctve sa účtuje o čiernych peniazoch," zdôraznil Igor Matovič.

Fico vylúčil akékoľvek nelegálne financovanie strany Smer - Sociálna demokracia.

Podobne o čistote peňazí hovorí aj Béla Bugár. V čase spisu Gorila stál na čele vládnej SMK. Tá sa len v analytickom prepise spomína takmer 50 krát a väčšinou ide o delenie provízií z obchodov.

„Chcel by som ich vidieť, kde sú tie provízie. Je samozrejme možné, že niektorí z toho mali, poviem to tak, že nejaký úžitok a hovorím. Však nikoho obviňovať nebudem, to je úloha samozrejme policajtov, v prvom rade orgánov činných v trestnom konaní, aby zistili, či to je pravda čo tam je napísané, alebo nie," povedal Bugár.

O províziách sa v Gorile často hovorí aj v súvislosti s SDKÚ, vtedajšou najsilnejšou vládnou stranou. V hlavnej úlohe sa spomína aj pokladník Gabriel Palacka. Napríklad v tejto časti analytického prepisu, kde údajne Jaroslav Haščák hovorí o jednom z biznisov s Annou Bubeníkovou.

Obáva sa ale, že Palacka bude chcieť viac, pretože predaj musí schváliť vláda. Ako príklad uvádza, že Palackova predstava bude 100 miliónov korún pre neho, 19,8 milióna pre Malchárka a funkcionárom Fondu národného majetku po 10 tisíc EUR.

V analytickom prepise Gorily, ktorý je na internete od Vianoc 2011, je takýchto správ veľa. V zvukovom zázname, ktorý sa objavil teraz, ale tieto pasáže chýbajú. Vtedajší šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda ale v čase prepuknutia kauzy akékoľvek podozrenia z korupcie či čiernych peňazí pre stranu odmietal.

„Nenechám a nedovolím nikomu, aby zo mňa urobil zlodeja," povedal 5. februára 2012 bývalý predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

TV Markíza sa s ním snaží spojiť, no zatiaľ sa nám to nepodarilo. No na to, aby sa ku kauze vyjadril on, či Ivan Mikloš, ich už vyzývajú aj ich súpútnici z čias minulých.

„Aj Mikuláš Dzurinda, aj Ivan Mikloš sa dnes skrývajú pred novinármi a neurobia tlačovku. Tá pravda musí ísť von, pretože pravica sa nespamätá nikdy, ak nebude hovoriť pravdu," myslí si bývalý poslanec SDKÚ, dnes OĽaNO Ján Budaj.

„Vzhľadom na svoju minulosť, myslím predsedu vlády, ministra a ľudí, ktorí naozaj tu mali významné postavenie, myslím, že majú morálnu zodpovednosť tie otázky zodpovedať, takže určite áno," dodal poslanec Miroslav Beblavý.

Reportáž spracoval Michal Hečko.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gabriel palacka

Dôležité udalosti