Biháry, ktorý sa vydával za doktora v dome seniorov, zostáva za mrežami

Parížska zoo má novú atrakciu.
Zdroj: TASR

Tvrdí, že nezavádzal klientom kanylu a ak lieky podával, tak len tie, ktoré boli predpísané.

Obžalovaný Ivan Biháry z kauzy zariadenia pre seniorov Iris v Bratislave ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v piatok sudca Okresného súdu Bratislava I. Nevyhovel tak jeho žiadosti o prepustenie a nahradenie väzby dohľadom mediačného a probačného úradníka či použitím technických prostriedkov (elektronický náramok).

Súd však konštatoval, že dôvody väzby trvajú a situácia sa v prospech obžalovaného nezmenila. Biháry voči tomuto rozhodnutiu podal sťažnosť. Piatkové súdne pojednávanie zároveň odročili.

Biháry predtým pred samosudcom vyhlásil, že je v plnom rozsahu nevinný a že je to pomsta voči nemu. Opakovane deklaroval, že neordinoval lieky, nikdy nezavádzal klientom kanylu a ak lieky podával, tak len tie, ktoré boli predpísané.

Na súde ďalej tvrdil, že boli nútení brať do zamestnania opatrovateľov z nižších sociálnych skupín. Na prelome rokov 2016/2017 podľa jeho slov prijali do Iris istého muža ako opatrovateľa.

"Ten si dotiahol svojich rovesníkov. Boli traja. Klienti Iris sa začali následne sťažovať, že im chýbajú lieky. Časom som zisťoval a sledoval, že klientom chýbajú veci, peniaze či hygienické potreby," tvrdí.

Skonštatoval, že títo zamestnanci mali uspávať pacientov a podávať im lieky na upokojenie. Podľa vlastných slov zistil, že jednotliví klienti nedostávali svoje predpísané lieky, ale dostal ich niekto druhý z klientov zariadenia.

"Títo ľudia boli prepustení okamžite, ako som na to prišiel. Vždy prišli aj policajti na oddelenie a vec bola vždy nahlásená. Toto je pomsta týchto ľudí na moju osobu," vyhlásil.

Biháry na súde opakovane deklaroval, že neordinoval lieky, nikdy nezavádzal klientom kanylu a ak lieky podával, tak len tie, ktoré boli predpísané. "Bol som v pozícii manažéra. Nebol som opatrovateľ a ani zdravotník. Nikomu som nič nedával," podotkol. Nevie o tom, žeby niekomu kázal - "choď pichnúť". "Nedostal som na mňa nikdy ani sťažnosť," povedal.

Ivan Biháry potvrdil, že má HIV vírus, avšak lieči sa a 15 rokov berie pravidelne lieky. "Nie som infekčný," povedal s tým, že nikto nie je ani nakazený, s kým mal sexuálny styk, a ani mu to nikto neoznámil.

Zdroj: Reflex

Falošná zdravotná sestra, 18-ročná Vanessa Pútiková z okresu Malacky, taktiež obžalovaná v kauze zariadenia pre seniorov Iris, urobila vo štvrtok (17. 10.) pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I vyhlásenie o vine, a teda priznala vinu. V piatok pred súdom uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan Biháry a videla ho aj zavádzať kanylu. Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané či hospitalizované. Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol ona, Ivan B. ďalšie osoby.

Príbuzní klientov, ktorí sa v piatok prišli na súd, uviedli pred pojednávanou miestnosťou, že všetci si mysleli, že Ivan B. je doktorom, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali. Niektorí uviedli, že ich rodinní príbuzní boli priväzovaní, aby nechodili po zariadení a že boli aj bití. Novinárom ukázali aj fotografie. Piatkové vyhlásenie Ivana B. vnímajú ako "herecký výkon".

Vanessa Pútiková a Ivan Biháry sú v kauze zariadenia Iris obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a obžalovaný Biháry aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ivan biháry

Dôležité udalosti