Sloboda zvierat víta zákaz cirkusov s divožijúcimi zvieratami

gabo by zobral miru ep35_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

Zákon začne platiť od 1. novembra.

Sloboda zvierat víta prijatie zákona, ktorý na Slovensku od 1. novembra zakazuje výcvik a verejné vystupovanie levov, tigrov, medveďov a ďalších šeliem, primátov, slonov, žiráf, hrochov, nosorožcov a delfínov. Za porušenie zákazu bude hroziť pokuta do 20-tisíc eur.

"Máme radosť, že naše sedem rokov trvajúce úsilie sa pretavilo do legislatívy, ktorá bude lepšie chrániť zvieratá. Slovensko sa tak pridáva k civilizovanému svetu, v ktorom krutosť a utrpenie pre zábavu nemajú miesto," uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Zásluhu na tomto úspechu majú aj tisíce dobrovoľníkov a aktivistov, ktorí organizovali protesty po celom Slovensku, a tiež signatári našej petície za zákaz zvierat v cirkusoch, ktorú podpísalo 54.057 občanov SR.

Povolené podľa Slobody zvierat ostali výcvik a vystupovanie ostatných zvierat, v prípade cirkusov sa to dotkne najmä väčšiny divožijúcich kopytníkov, ako sú zebry, ťavy či kone.

Vyhláška definuje podmienky ich drezúry a verejného vystupovania a zakazuje napríklad dopovanie zvierat, používanie ohňa, hladovanie alebo obmedzovanie kŕmenia zvieraťa či pomôcky využívajúce elektrický impulz.

"Zatiaľ cirkusom len zužujeme pole pôsobenia, naším cieľom je však úplne odstrániť utrpenie zvierat v cirkusoch, ktoré spôsobujú celoživotné stiesnené ustajnenie chudobné na podnety, neustále cestovanie a drezúra," povedala koordinátorka kampane za zákaz výcviku a verejného vystupovania zvierat Silvia Čaňová.

"Preto spolupracujeme na dosiahnutí celoeurópskeho zákazu cirkusov s divožijúcimi zvieratami. Dostatočne dlhé prechodné obdobie takéhoto zákona by malo zabezpečiť, že zvieratá, ktoré v cirkusoch už sú, sa podarí umiestniť do záchranných staníc, kde dôstojne dožijú. Do prírody sa už vrátiť nemôžu," konštatuje Čaňová.

Ministerstvo pripravuje vyhlášku

Slovensko nemá vlastné cirkusy so zvieratami a podľa Slobody zvierat prichádzajú najmä z Českej republiky a Maďarska. Konštatuje, že zákazy a obmedzenia najmä divožijúcich druhov v cirkusoch už platia v 18 členských štátoch Európskej únie, napríklad Grécku, Chorvátsku, Holandsku, Belgicku, Fínsku, Škótsku, Taliansku či Rakúsku.

Agrorezort od novembra definitívne ukončí utrpenie zvierat v cirkusoch. Návrh vyhlášky MPRV SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku s cieľom verejného vystúpenia a zoznam zvierat na účely verejného vystúpenia, bol podľa Daniela Hrežíka z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR notifikovaný podľa požiadaviek smernice EÚ. Niekoľkomesačný legislatívny proces tak dosiahol úspešný záver.

K zverejneniu tejto vyhlášky dôjde v najbližších dňoch a účinnosť nadobudne od 1. novembra 2019.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.