Prokurátor obžaloval Kočnera a spol. v prípade vraždy Jána Kuciaka

Na krku majú aj obžalobu za vraždu podnikateľa Molnára.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok (21. 10.) na Špecializovaný trestný súd Pezinku obžalobu na obvinených Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Obžalobu podal pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy - novinára a Petra Molnára z roku 2016, informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.


 "Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov," doplnila Tökölyová.

Obžalobamá 55 zväzkov a viac ako 25-tisíc strán. O prípade, ktorý bude na súde figurovať ako Ing. Tomáš Szabó a spol., bude rozhodovať senát pod vedením Ruženy Szabovej spoločne s Ivanom Matelom a Rastislavom Stierankom.

Štyri osoby sú obžalované z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy, z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z prečinu porušovania domovej slobody. V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie.

Zdroj: TV Markíza

V prípade vraždy podnikateľa Molnára našli aj vražednú zbraň na mieste, ktoré im ukázal Marček Bolo to v Malom Dunaji pri Kolárove. Zbraň z Kuciakovej vraždy sa nenašla, resp. len jej hlaveň z pôvodnej, ešte neprerobenej, zbrane. Miesto ukázal tiež Marček. Hlaveň našli vo Váhu v Kolárove

Andruskó, ktorý od začiatku spolupracuje v tomto prípade s polícou, sa v piatok (18. 10.) dohodol s prokurátorom v tomto prípade na vine a treste pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Dohodu má ešte odobriť súd.

Prokurátor ÚŠP podal v pondelok (21. 10.) na súd návrh na schválenie tejto dohody. Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková informovala, že v tomto prípade bude rozhodovať senát pod vedením predseníčky Pamely Záleskej, jeho členmi budú Emil Klemanič a Ján Buvala.

O výške trestu nie sú zatiaľ oficiálne informácie. Obhajca poškodených Daniel Lipšic v piatok vysvetlil, že všetky zúčastnené strany sa dohodli, že to zatiaľ zverejňovať nebudú. Priblížil však, že Andruskóovi znížili trest o viac ako tretinu, keďže s políciou a prokuratúrou od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď je kľúčová.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur.

Reakcia na podanie obžaloby

Redakcia portálu Aktuality.sk víta akékoľvek pozitívne napredovanie vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Podanie obžaloby je procesný krok, ktorý nás poteší vždy, ak je oprávnený a ak vyšetrovatelia a prokuratúra sú pripravení v tomto prípade pokračovať tak, aby boli všetci zodpovední za vykonanie, zorganizovanie a objednanie tejto vraždy postavení pred súd a spravodlivo potrestaní," povedal šéfredaktor Peter Bárdy.

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby. Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho.


Generálny prokurátor Jaromír Čižnár uvítal podanie obžaloby. "Z mojej strany som od začiatku vyvinul maximálne úsilie pre to, aby sa podarilo objasniť tento neospravedlniteľný skutok. V rekordne krátkom čase, počas pár týždňov, pričom zvyčajne to trvá aj pol roka, sa podarilo zriadiť medzinárodný vyšetrovací tím. Osobne som sa zúčastnil pri jeho kreovaní na rokovaniach so zahraničnými partnermi na pôde Eurojustu. Vyšetrovací tím, ktorý bol na Slovensku vytvorený, posilnili svojou pomocou aj medzinárodné zložky FBI či Europolu," uviedol Čižnár.

Zopakoval, že to bola práve Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, ktorá analyzovala posledný článok nebohého. Na základe neho preskúmali desiatky spisov, prijali opatrenia, vydali pokyny na začatie trestných stíhaní a pre niektorých prokurátorov to malo aj personálne konzekvencie.

"Chcem sa pristaviť už pri mojej pamätnej vete, ktorú som povedal na tlačovej besede vo februári 2018. Slová o 'rozpútaní pekla', ktoré som vtedy povedal, zľudoveli a mrzí ma, že sa dodnes interpretujú vytrhnuté z kontextu a s dávkou cynizmu. Na tlačovej besede som doslova povedal: 'Keby sa preukázalo, že tento skutok bol spáchaný v súvislosti s prácou nebohého novinára a jeho družkou, tak ja tu rozpútam peklo. Peklo také, že sa urobí všetko pre to, aby sa to objasnilo.' Výsledky práce vyšetrovacieho tímu a dozorových prokurátorov, ako aj moja nápomocná súčinnosť, hovoria za všetko," povedal Čižnár.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na podnikateľa Mariana Kočnera napriek tomu, že vyšetrovateľ uznal neúplnosť spisu a procesné chyby, vyslovil svoj názor obhajca Marek Para. "Až dnes mi doručil vyšetrovateľ jeho rozhodnutie o námietkach vznesených pri ukončení vyšetrovania. Napriek tomu, že uznal neúplnosť spisu a procesné chyby, prokurátor bleskovo podal dnes obžalobu s cieľom vyhnúť sa svojej povinnosti preskúmať postup vyšetrovateľa, ktorý mal záujem namietať," zdôraznil advokát.

"Je poľutovaniahodné, keď orgány činné v trestnom konaní porušujú pravo a konajú v zmysle hesla účel svätí prostriedky. Dôkazná mizéria a procesné prešľapy charakterizujú obžalobu," povedal na záver Para.

Premiér Peter Pellegrini vníma pondelňajšie podanie obžaloby ako pocit satisfakcie a zadosťučinenie. Fakt, že sa celá kauza už posúva na súd, označil za míľnik v celom tomto procese a vysoko oceňuje prácu vyšetrovacích tímov vrátane prokuratúry. Vyhlásil to v rámci svojho pondelkového programu v Banskej Bystrici.

BRATISLAVA/TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti