Slovenský pozemkový fond nemusí zaplatiť 15 mil. eur za zmarenú investíciu

WILTY_onlinepromo_BONUS_ep07.mov
Zdroj: TV Markíza

Týka sa to kauzy Veľký Slavkov.

Slovenský pozemkový fond nemusí zaplatiť takmer 15 miliónov eur ako odškodné za údajne zmarenú investíciu pod Tatrami. Po 11 rokoch v kauze Veľký Slavkov padol ďalší rozsudok, keď prešovský Okresný súd v pondelok (21. 10.) zamietol druhú z troch žalôb.

Pondelkové pojednávanie sa týkalo sporu so spoločnosťou Digital Floor Ltd o zaplatenie údajnej škody takmer 16 miliónov eur, plus úrok z omeškania od roku 2008. Rozsudok nie je právoplatný a je možné sa proti nemu do 15 dní odvolať.

"Myslím si, že ide o zjavne fiktívny nárok. To sme aj tvrdili od začiatku, že chýbajú základné predpoklady pre vznik škody a som veľmi rád, že prichádza generácia sudcov, ktorá o takomto nároku dokáže rozhodnúť na jednom pojednávaní, lebo takto sa má rozhodovať," doplnil právny zástupca SPF Michal Manzák.


Šéfka SPF Adriana Šklíbová rozhodnutie privítala. "Pozitívne hodnotím aj prácu súdu, že v priebehu tohto roka máme už druhé pozitívne rozhodnutie v kauze Veľký Slavkov. Veľmi ma teší, že sa nám podarilo v priebehu 10,5-ročnej spolupráce s doktorom Manzákom dospieť k dvom pozitívnym rozhodnutiam, ostáva už len tretie," uviedla po pojednávaní generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Žalobca ďalšie kroky zatiaľ nekonkretizoval. "Vyjadríme, respektíve zvážime ďalší postup, až keď nám bude doručené písomné vyhotovenie rozsudku," skonštatoval po rozhodnutí súdu právny zástupca spoločnosti Digital Floor Ltd.

Podľa SPF ide o údajne zmarenú investíciu OKKO G.E.R. "Podstata spočíva v tom, že z nezáväzného oznámenia SPF, ako sa postupuje pri predaji pozemkov, spoločnosti AR PARK, s. r. o., a ARent, a. s., dovodzujú, že išlo o záväzný prísľub k odpredaju pozemkov, ktorý SPF nesplnil. Tým, že fond následne pozemky vydal reštituentom, mal spoločnostiam spôsobiť škodu spočívajúcu v zmarení investície podnikateľského zámeru," vysvetlil hovorca SPF Martin Kormoš.

Celkovo sa kauza Veľký Slavkov týka náhrady škody vo výške takmer 100 miliónov eur, plus úroky z omeškania. Okrem pondelkového rozhodnutia Okresný súd v Prešove rozhodol 9. apríla 2019 o jednej z troch pohľadávok vo výške viac ako 23 miliónov eur s príslušenstvom tak, že žalobu v celom rozsahu zamietol.

Podľa Šklíbovej sa tretí prípad týka náhrady sumy vo výške 60 miliónov eur. Termín pojednávania v tejto veci vytýčený ešte nebol.

PREŠOV/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľký Slavkov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.