Urbancovú vyzvali kolegovia, aby odišla z funkcie podpredsedníčky. Ona na to nevidí dôvod

Protesty v Čile
Protesty v Čile Zdroj: TASR

Sudkyňa NS sa cíti zneužitá, podvedená a oklamaná.

Desiatka sudcov Najvyššieho súdu vyzvala podpredsedníčku Jarmilu Urbancovú, aby odstúpila z funkcie, informovala predsedníčka senátu Elena Berthotyová.

Vo výzve sa uvádza, že Denník N 21. októbra zverejnil ďalšiu časť komunikácie z trestného spisu obžalovaného Mariana K., z ktorej vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky NS SR a sudkyne v rozhodovacej činnosti.

Sudcovia považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele NS SR stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená.

Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan.

Reakcia sudkyne

Urbancová prostredníctvom hovorkyne NS poskytla médiám stanovisko k výzve kolegov. V ňom absolútne vylúčila, že by kedykoľvek zneužila funkciu podpredsedníčky NS a sudkyne v rozhodovacej činnosti. „To, že som spomínaná v komunikácii tretích osôb za dôvod na odstúpenie nepovažujem," sprostredkovala je stanovisko Alexandra Važanová.

V stanovisku plnou zodpovednosťou prehlásila, že nemala nikdy žiaden kontakt, elektronický ani osobný, s kriminálne závadovými osobami, ani s osobami z tzv. mafiánskych zoznamov.

„V prípade bývalého asistenta NS Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou NBÚ, ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku. Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so závadovými osobami. Ľudsky sa cítim zneužitá, podvedená a oklamaná," konštatovala Urbancová.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Threema

Dôležité udalosti