Návšteva múzea jej zmenila život. Vďaka atrakcii zistila, že má rakovinu pľúc

Gillová absolvovala dve úspešné operácie vrátane mastektómie a ďalšia ju čaká koncom novembra.

Návšteva múzea v škótskom Edinburghu jej zmenila a zrejme aj zachránila život. Angličanka Bal Gillová (41) z grófstva Berkshire vďaka atrakcii v múzeu Camera Obscura zistila, že má rakovinu pľúc v skorom štádiu.

Malo ísť najmä o zábavu, no termálna kamera, pred ktorou zvyknú ľudia tancovať a mávať rukami, odhalila, že ľavá časť jej pľúc vyžaruje viac tepla ako je normálne. Ukázala to snímka, ktorú si môžu návštevníci atrakcie zobrať na pamiatku. Gillová ju porovnala so snímkami ostatných ľudí a zistila, že iba ona má na mieste, kde sú pľúca, žltú farbu znázorňujúcu vyššiu teplotu.

Ženu to znepokojilo a snímku si odložila. Keď sa rodina vrátila z výletu domov, Gillová navštívila svojho lekára, ktorý jej po sérii vyšetrení oznámil, že má rakovinu pľúc v ranom štádiu.

Žena zdrvujúcu správu niesla veľmi ťažko, no zároveň si uvedomovala, že mala obrovské šťastie. Nebyť návštevy v múzeu, zrejme by sa na chorobu prišlo neskoro.

Rakovinové bunky sa rozmnožujú oveľa rýchlejšie ako tie obyčajné. V nádore prúdi krv rýchlejšie a zrýchľuje sa aj metabolizmus, čo sa navonok prejavuje zvýšenou teplotou.

„Chcem sa múzeu poďakovať. Táto návšteva mi zmenila život. Viem, že primárny účel tejto atrakcie s termokamerou je iný, no keby som to nevyskúšala, nikdy by som na to neprišla," uviedla žena v rozhovore pre portál BBC

Gillová od diagnostikovania rakoviny absolvovala dve úspešné operácie vrátane mastektómie a ďalšia ju čaká koncom novembra. Lekári jej povedali, že nebude potrebovať chemoterapiu ani rádioterapiu.

Termokamery síce dokážu pomôcť odhaliť vážne ochorenia, no v zdravotníctve sa na tento účel nepoužívajú, keďže existujú spoľahlivejšie metódy. Tento druh vyšetrenia je však zaujímavý najmä tým, že nie je invazívny.

V prípade Gillovej sa však dá povedať, že jej tento prístroj zachránil život. Rakovinu odhalil v skorom štádiu a lekári tak majú oveľa viac možností a času na boj s týmto smrteľným ochorením.

EDINBURGH/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti