Máte strach zo smrti? Psychológ presne pomenoval, čo vám ho naháňa

Program alpského lyžovania.
Zdroj: sfam_photo/shutterstock.com

Ale dal zároveň aj návod, ako sa ho zbaviť.

Určite ste zažili smrť blízkeho človeka a nevedeli ste sa s tým dlho vyrovnať. Je to niečo, čo čaká každého z nás, ale máme z toho strach. Uvažujete nad ňou? V našom pravidelnom seriáli vám psychológ Robert Krause vysvetlí ako pracovať s vlastným strachom, obavami a emóciami.

"Práve existenčný strach nám pomáha v tom, aby sme žili dlhšie. Čaká nás obdobie dušičiek a práve po tieto dni budeme spomínať na tých, ktorí už medzi nami nie sú. V mysli sa budeme k nim vracať. A možno by sme si mali v tieto dni uvedomiť vďaku za to, čo tu máme," konštatoval odborník.

V praxi sa stretol s klientmi, ktorí boli viac úzkostlivejší a viac sa zaoberali existenčnými otázkami. Podľa jeho slov môžu prežívať existenčnú úzkosť z toho, dokedy na tomto svete budú, môžu sa báť smrti a mať iracionálne obavy a strach. Ak vás paralyzuje, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.

TIP: Panika a úzkosť: Môžete si pomôcť aj metódou 5x2

Pokiaľ ide o samotnú smrť a úzkosť z nej, tak podľa Kauseho si musia ľudia uvedomiť, že sa neboja samotnej smrti, ale predstavy o nej.

"Strach nám naháňa budúcnosť, teda naše myšlienky a predstavy o danej budúcnosti. Vytvoríme si ju v mysli na základe vlastných príbehov. Ale mali by sme si uvedomiť, že mnohokrát tieto predstavy môžu byť iracionálne a podporujú vznik neprimeranej úzkosti. A preto by sme sa mali v tieto dni, keď budeme spomínať na najbližších, ktorí tu už nie sú, zamerať sami na seba. No na druhej strane užívať si prítomnosť druhých, pretože už zajtra tu nemusia byť," dodal.


Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti