Korupčné sms o kšeftovaní s eurodotáciami už preverujú elitní kriminalisti

Zamestnanec štátnej platobnej agentúry mal pýtať desaťtisícové úplatky.

"Agrothreemu" rieši NAKA. Korupčné sms, ktoré hovoria o kšeftovaní s eurodotáciami, preverujú elitní kriminalisti. Desaťtisícové úplatky mal podľa prepisu komunikácie pýtať zamestnanec štátnej platobnej agentúry.

Kauzu priniesol farmár, ktorý žiadal o agrodotácie. Štát žiadal o vyše 170-tisíc eur na nákup lesnej techniky. Neuspel. Zamestnanec Pôdohospodárskej platobnej agentúry mu dal ponuku. Za 14-percentné "všimné" sa vraj dostane späť do hry.

Muž, ktorý žiadal o dotáciu si s úradníkom vymieňal smsky niekoľko mesiacov. Komunikáciu zverejnil.

V smskách píše, napríklad aj toto: "Rozumiem, ale potrebujem záväzné stanovisko, že chceš do toho ísť a oni sa majú tým zaoberať. Keď povieš teraz, že OK, treba priniesť peniaze a dohodne sa ďalší postup."

Nespokojní farmári vyvesili pred Pôdohospodársku platobnú agentúru transparent, na ktorom je zverejnený celý prepis smskovej komunikácie. Polícia potvrdila, že prípadom sa zaoberá aj Národná kriminálna agentúra.

Jeden z farmárov a aktivistov Patrik Magdoško tvrdí, že toto nie je jediný prípad. Vraj existuje niekoľko spoločností, ktoré si ukrajujú státisícové provízie z eurofondov.

Vladimír Machalík z platobnej agentúry povedal, že budú spolupracovať s políciou aj s Generálnou prokuratúrou. Ak sa tieto informácie potvrdia, bezodkladne vykonajú personálne či trestnoprávne dôsledky.

Pozrite si reportáž Jozefa Demetera a Mareka Gudiaka.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Farmári

Dôležité udalosti