Viete, čo znamenajú čísla na vašej výplatnej páske? Ukáže vám to mzdová kalkulačka

Hoci je vaša hrubá mzda napríklad 1100 eur, vášho zamestnávateľa stojíte viac.

Čísla na výplatnej páske číta človek každý mesiac, no často im vôbec nerozumie. Ľudí na nej väčšinou zaujíma len jedno, koľko im príde na účet. Analytici preto vyrobili mzdovú kalkulačku, ktorá počíta aj nadčasy či rekreačné poukazy. Chcú, aby si ľudia predstavili, koľko stojí ich práca.

Vysomáriť sa z výplatnej pásky nejaký čas trvá. Ľudia vedia, na akej výplate sa dohodli pri nástupe do práce. O tom koľko zamestnávateľa naozaj stoja, už až taký prehľad nemajú.

Pochopiť, čo všetko sa skrýva za páskou, sa rozhodli analytici mzdovou kalkulačkou. Zarátali do nej položky, ktoré bývajú neviditeľné, konkrétne to, aká je reálna cena zamestnanca.

"Hrubá mzda je vymyslený fenomén, v skutočnosti je to superhrubá mzda, teda všetky dane a odvody, ale popri tom existuje množstvo výdavkov, ktoré zamestnávateľ na zamestnancov má: príplatky za prácu nadčas, v noci cez víkendy, ale aj rekreačné poukazy či gastrolístky," vysvetľuje analytik z INESS Martin Vlachynský.

Mzdovú kalkulačku sme si vyskúšali aj my. Zadali sme do nej priemernú mzdu Slovákov 1100 eur. Cena práce takéhoto zamestnanca je ale oveľa vyššia.

Viac sa dozviete v reportáži Zuzany Fečovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výplata

Dôležité udalosti