Nový zákon prinútil cirkusy zmeniť program, majitelia nie sú nadšení

Zvieratá štát definoval ako živého tvora a cítiacu bytosť.

Budeme za cirkusom cestovať do zahraničia? Na Slovensku začne od novembra platiť zákaz výcviku a verejného vystupovania väčšiny divožijúcich zvierat. Ochranári za zákaz bojovali roky. Cirkusanti sú nútení meniť vystúpenia.

Zvieratá, ktoré sú súčasťou mnohých vystúpení pod šapitom, už u nás po novom nenájdeme. Cirkusy prichádzajú o svoje hlavné ťahúne po tom, čo štát zákonom definoval zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Do toho sa ozvali ochranári, podľa ktorých využívanie zvierat v cirkusoch prekračuje hranice a ich schopnosti.

„Ministerstvo pôdohospodárstva novelou veterinárneho zákona zakázalo požívanie niektorých zvierat na účely verejného vystupovania a následne vyhláškou upravilo zoznam zvierat, ktoré je zakázané na verejné vystupovanie použiť a upravilo aj podmienky drezúry zvierat," uviedol Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva.

Po novom sa pri krotení zvierat nemôže používať oheň, výcvik ich nesmie bolieť a pri príznakoch stresu alebo únavy musí byť prerušený.

Majitelia cirkusov nadšení nie sú.

„Doslova nás tento zákaz šokoval. Beriem tú legislatívu trošku nefér, keďže máme už s predstihom mesiac dopredu reklamu, tí ľudia to očakávajú a bohužiaľ," povedal Antonín Aleš.

Téme sa venoval Dominik Matulaj.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkus

Dôležité udalosti