Ako lekárka pomáhala druhým. Teraz nemá z čoho žiť a takmer zomrela od hladu

gudiak_tvnoviny.1.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/Nielskliim

Starenka má 94 rokov a až teraz jej začala pomáhať charita.

Pani Jindřiška z Prahy takmer zomrela na podvýživu. Deväťdesiatštyriročná starenka žije sama a po zaplatení všetkých účtov jej ledva ostane na jedlo. Život jej zachránila sociálna pracovníčka z Charity Praha- Holešovice.

„Pani Jindřiška trpela podvýživou, protože jej mozog nedal impulz, aby sa najedla. Ona sama nemá vedľa seba nikoho, kto by jej mohol pomôcť a samostatná nie je. Má málo peňazí, preto si nemôže hradiť starostlivosť," povedala Veronika Fajstavrová, manažérka sociálnych služieb Charita Praha-Holešovice.

Smutné na celom prípade je, že pani Jindřiška zasvätila celý svoj život pomoci druhým. Podľa portálu Novinky.cz pracovala ako praktická lekárka v kúpeľnom zariadení. Stále hovorí plynule tromi svetovými jazykmi, hoci trpí stareckou demenciou 3. stupňa.

Pani Jindřiška však nie je jediný prípad v Česku. Chudobou je ohrozený každý desiaty človek a najohrozenejší sú práve seniori. Manažérka charity spomína aj ďalší prípad. Ich klientka má 97 rokov a jej dcéra 70. Je preto jasné, že ani tejto pani nemá kto finančne pomôcť. Charity sa aj preto spoliehajú na dary od obyčajných ľudí.

Seniori sa najviac tešia z ovocia a zeleniny, na ktoré im často neostávajú peniaze. Vlani  napríklad rozdala Charita Praha - Holešovice 829 kíl ovocia a zeleniny medzi seniorov.

PRAHA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti