Kalavská požiadala o odloženie hlasovania o stratifikkácii nemocníc

Miesto, kde okrem práce stretneš zaujímavých ľudí a prídeš na nové nápady
Miesto, kde okrem práce stretneš zaujímavých ľudí a prídeš na nové nápady Zdroj: TASR

Oznámil to šéf snemovne Danko.

Poslanci budú o návrhu reformy nemocníc hlasovať až na nasledujúcej schôdzi. V pléne to v pondelok oznámil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Uviedol, že hlasovanie sa presúva na návrh ministerky Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD).

Reforma nemocníc, čiže vládna novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, má pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice by mali podľa návrhu postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Novela sa nachádza v prvom čítaní.

Rovnako sa presunulo definitívne hlasovanie o návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novelou sa má zaviesť, aby do predškolského zariadenia bolo prijímané len také dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu príslušnému veku podľa očkovacieho kalendára.

Plénum nebude na tejto schôdzi rozhodovať ani o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorou sa má skvalitniť starostlivosť o dlhodobo chorých ľudí. Novela má napríklad rozšíriť minimálnu sieť domov ošetrovateľskej starostlivosti, agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a hospicov. Návrh novely sa nachádza v prvom čítaní.

Kalavsku požiadali, aby stiahla niektoré zákony, medzi nimi aj zákon o reforme nemocníc, tzv. stratifikácii, a to niekoľko minút pred hlasovaním. Dôvodom bolo, že pre ne nie je zabezpečená dostatočná politická podpora.

"Ministerka zdravotníctva SR bojovala za stratifikáciu a hľadala podporu pre túto reformu naprieč celým či už odborným, alebo politickým spektrom. Do dnešného dňa sa snažila hľadať podporu pre zákon," komentovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Dodala, že Kalavská svoj krok bude bližšie komentovať v utorok (29. 10.).

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea kalavská

Dôležité udalosti