Kotleba sa opäť pre finančné dary postaví pred súd

stovecc.jpg
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Číslom na šeku podľa prokurátora prejavoval sympatie k rasistickej a (neo)nacistickej ideológii.

Predseda parlamentnej ĽSNS Marian Kotleba čelí ďalšej obžalobe v kauze kontroverzných šekov, ktoré v minulosti rozdával chudobnejším rodinám.

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 28. októbra obžalobu na Mariana K., obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd," informovala hovorkyňa pÚŠP Jana Tökölyová.

Ako priblížila, skutok sa stal v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Marian Kotleba odovzdal takmer pred 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

"Pričom číslo 1 488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu 'Heil Hitler!'), čím verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a (neo)nacistickej ideológii," dodala ďalej hovorkyňa.

Pozrite si archívnu reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

Senát Najvyššieho súdu v júli zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý na jeseň minulého roka zamietol obžalobu na predsedu ĽSNS v kauze šekov pre chudobných.

NS SR sa vtedy stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o procesné pochybenie týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šeky

Dôležité udalosti