Gál končí v politike, nebude kandidovať

Tyč, ktorou muž útočil
Tyč, ktorou muž útočil Zdroj: TASR

Pri rozhodovaní zohralo úlohu viac faktorov, jedným z nich je aj vyhorenosť.

Minister spravodlivosti Gábor Gál v stredu (30. 10.) povedal, že už nebude kandidovať za Most-Híd.

"Je tam viac faktorov, rodina, vyhorenosť, aj to, že toho už mám dosť," povedal. Poprel, že by sa mal objaviť na kandidátke inej politickej strany.

Gál o svojom rozhodnutí predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára informoval podľa hovorkyne strany Kláry Magdeme ešte v lete. "Zo strany neodchádza, v budúcnosti s ňou bude spolupracovať na odbornej úrovni," dodala.

Klub má o poslanca menej

Poslanecký klub Most-Híd opustil v utorok (29. 10.) Peter Kresák. Rozhodnutie potvrdil pre tvnoviny.sk, ako prvé o tom informovali aktuality.sk. "List o tom, že odchádzam z klubu som oficiálne poslal predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (29. 10.). K svojej politickej budúcnosti sa vyjadrím na budúci týždeň," reagoval pre náš portál.

Ako ďalej konštatoval, jedným z dôvodom je avizované spájanie Mosta-Híd s určitými stranami. Kresák nevylučuje spoluprácu s novovzniknutou stranou Dobrá voľba, pre TASR uviedol, že má viacero ponúk od politických subjektov.

Zdroj: TV Markíza

"Mám problém s niektorými politickými rozhodnutiami, ktoré sa v súvislosti s prípravou kampane udiali," povedal Kresák. "Ide napríklad o spájanie sa s inými menšinovými stranami, ktoré dlhé roky Most kritizovali a zrejme sú podporované aj zo zahraničia," dodal poslanec s tým, že Mostu-Híd drží palce a verí, že maďarská strana bude mať v parlamente po voľbách svoje zastúpenie.

Kresák v utorok (29. 10.) hlasoval za schválenie programu schôdze, na ktorej mali poslanci odvolávať podpredsedu parlamentu Martin Glváča. Ostatní kolegovia, z dnes už jeho bývalého klubu, sa hlasovania zdržali, resp. neboli prítomní v sále.

Hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme uviedla, že Kresák o svojom rozhodnutí informoval predsedu Bélu Bugára v utorok (29. 10.). "Načasovanie odchodu Petra Kresáka nie je prekvapením, naznačuje zámer pána poslanca zaradiť sa medzi ďalších politických turistov, ktorí v tejto strane pristáli," dodala.

Most-Híd rokoval s viacerými menšinovými stranami o predvolebnej spolupráci. Medzi nimi je aj mimoparlamentná SMK, pri ktorej sa spomína financovanie zo zahraničia. Predsedníctvo SMK napokon odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán. Nateraz je vládna strana dohodnutá na spolupráci pred voľbami s neparlamentnou MKDA.

Reakcie na Kresákov odchod

"Rešpektujem jeho rozhodnutie. I napriek tomu, že sme sa nie vždy zhodli, považujem ho za odborníka, ktorý dokázal vyargumentovať svoje názory," povedal Gál na Kresákovu adresu.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) bol pred stredajším rokovaním vlády podľa svojich slov zaskočený touto informáciou. Kresákov odchod považuje za stratu pre klub Mosta-Híd. "Je to autorita v oblasti, ktorej sa venuje," skonštatoval. Kresákovo koketovanie so stranou Dobrá voľba berie ako realitu v rámci toho, "čo všetko sa pred voľbami deje".

Koalícia má oficiálne 74 hlasov (Smer-SD 48, SNS 15, Most-Híd 11, pozn. TASR). Po Kresákovom odchode ich bude mať oficiálne 73. Dlhodobo ju však podporujú napríklad nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek a Peter Marček.

Klub Mosta-Híd opustili nedávno poslanci Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová, ktorí sa pridali k Dobrej voľbe. Kresák bol cez víkend hosťom na ustanovujúcom sneme novej strany Dobrá voľba, ktorú povedie do volieb exminister Tomáš Drucker. Spoluprácu so stranou nevylučuje, ale Kresák sa nateraz nevyjadril, či do strany vstúpi alebo nie. Poveda i to, že má viacero ponúk od politických subjektov.

BRATISLAVA/ zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Kresák

Dôležité udalosti