Slovenskí sudcovia vydali zásadné stanovisko. Podozriví kolegovia majú prerušiť funkcie

Ilustračné foto.
Rozhodnutie súdu (ilustračné foto) Zdroj: www.BillionPhotos.com / shutterstock.com

Apelujú na nich, aby tak urobili v záujme zachovania dôvery a rešpektu v súdnu moc.

Sudcovia vyzývajú svojich kolegov, ktorí sú podozriví z prepojenia na mafiánske prostredie, z korupcie a zneužívania funkcie sudcu, aby požiadali o prerušenie výkonu svojich funkcií.

"Považujeme za nevyhnutné, aby až do riadneho vyšetrenia týchto podozrení uvedení sudcovia nevykonávali svoje funkcie, pretože je vážne spochybnená ich morálka, česť a osobná integrita, ktoré sú základnými predpokladmi pre výkon sudcovskej funkcie," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré poskytla jedna z jeho signatárok Katarína Javorčíková.

Preto apelujú na týchto kolegov, aby v záujme zachovania dôvery a rešpektu v súdnu moc na Slovensku sami požiadali o prerušenie výkonu svojich funkcií.

"V prípade, ak tak bezodkladne neurobia, žiadame orgány sudcovskej samosprávy, a najmä Súdnu radu Slovenskej republiky, aby využili všetky zákonné možnosti na začatie disciplinárnych konaní pre podozrenia z vážnych etických zlyhaní a s tým spojené možnosti požadovať pozastaviť týmto sudcom výkon ich funkcie," píše sa vo vyhlásení.

Zároveň ubezpečili verejnosť, že všetci slušní sudcovia negatívne vnímajú súčasné justičné škandály, ktoré spochybňujú profesionálnu česť a dôveryhodnosť celého sudcovského stavu.

Pod výzvou je podpísaných 168 sudcov z celého Slovenska.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výzva

Dôležité udalosti