Ceny nehnuteľností prudko rastú. Poistka, ktorú ste si uzatvorili pred rokmi, už nestačí

Svoje zmluvy a najmä tie staré, na ktoré ste možno už aj pozabudli, si preto skontrolujte.

Slováci držia doma staré poistky nehnuteľností. Napriek tomu, ceny domov a bytov sa prudko dvíhajú. Ak si zmluvy neustrážite, v prípade napríklad požiaru od poisťovne plnú náhradu škody nečakajte.

Za posledné tri roky narástli ceny nehnuteľností v priemere o 20 percent, a čím viac sa dvíhajú, tým je väčšia pravdepodobnosť, že poistka na dom či byt, ktorú ste si uzatvorili pred rokmi, už nestačí. Zbytočne sa tak oberáte o svoje peniaze.

„S podpoistením prichádzame do kontaktu skôr pri starších nehnuteľností spred rokov, a ide o staršie poistné zmluvy. V našej evidencii sa nachádzala jedna suma, kde bola poistná suma výrazne, až niekoľko desiatok násobne nižšia ako aktuálna hodnota, išlo o poistnú sumu 5-tisíc eur, pričom hodnota nehnuteľnosti bola už 200-tisíc a viac," vysvetlila Beata Lipšicová, hovorkyňa poisťovne Uniqa.

„Pokiaľ sa vám stane niečo po rokoch, čo ste sa k poistnej zmluve nevrátili, tak poisťovňa vám môže vyplatiť náhradu škody iba do výšky poistnej sumy na zmluve," dodala Lucia Muthová, hovorkyňa poisťovne Allianz.

Teda už nemusí pokrývať reálnu hodnotu majetku.

Napríklad ak máme dom v hodnote 100-tisíc eur, a poistnú zmluvu len na 50-tisíc, dochádza tu k podpoisteniu o 50 percent. Čo si však ľudia v praxi neuvedomujú je to, že ak by im takýto dom kompletne vyhorel, nemusia od poisťovne dostať ani len celých 50-tisíc eur, ale vzhľadom na podpoistenie im môže byť táto suma znížená na polovicu.

K problému ale nedochádza vždy len pri starých zmluvách, pozor si treba dať aj na tie nové, ktoré si mnohí dojednávajú, keď si berú z banky hypotéku. Tá je dnes najčastejšie len v hodnote 80 % z hodnoty nehnuteľnosti, a väčšina si poistí bývanie potom len na túto sumu. Popri tom si zabudnú poistiť domácnosť. Čo je v prípade škodovej udalosti nie menej dôležité.

„Poistenie majetku je celkom komplexné, je dobré myslieť nielen na tie obvodové múry či už rodinného domu alebo bytu, ale takisto aj na vybavenie domácností. Rozdelenie je asi také, že ak otočíte dom hore nohami, všetko čo drží je poistenie nehnuteľnosti a všetko čo by z neho vypadlo, je poistenie domácností," uviedla hovorkyňa Allianz.

Svoje zmluvy a najmä tie staré, na ktoré ste možno už aj pozabudli, si preto skontrolujte.

„Prvou možnosťou je jednoducho si nechať navýšiť poistnú sumu v poistnej zmluve, ktorú už mám. Inou možnosťou je nechať si prepracovať celú zmluvu v pôvodnej poisťovni. Táto možnosť môže byť dokonca cenovo výhodnejšia, keďže konkurenčným bojom klesajú ceny poistení," vysvetlil Marián Búlik, finančný poradca.

Poisťovňu môžete prípadne vymeniť aj za inú, ale to iba k výročiu starej poistky.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nehnuteľnosti

Dôležité udalosti