Kočner poslal pár hodín pred zavraždením Kuciaka svojim "nohsledom" dôležitý odkaz

Tu sú nové zistenia v prípade sledovania novinárov.

Nové zistenia v prípade sledovania novinárov. Bývalý siskár Peter Tóth vyšetrovateľom opísa,l ako bol s Marianom Kočnerom v banke pre peniaze, ktoré potom použili na tento účel. Vyplýva to z obžaloby, ktorú podal prokurátor v prípade úkladnej vraždy Jána Kuciaka. V Threeme sú zase správy, podľa ktorých pár hodín pred usmrtením novinára činnosť sledovacieho komanda Kočner stopol.

Novinárov podľa Petra Tótha začali sledovať v roku 2017. Robili to približne rok. Z banky mal na to vybrať Kočner 30 až 40- tisíc eur. Tieto peniaze vraj použili na kúpu techniky a platy pre tím. Tóth bol vraj presvedčený, že získané materiály mali Kočnerovi slúžiť pre diskreditačný projekt Na pranieri.

Tóth najal na sledovanie novinárov bývalého siskára Miroslava Kriaka, ten oslovil vtedajšieho colníka a súčasného vyšetrovateľa Štefana Mlynarčíka. Ďalším v tíme bol Juraj Škrip. V tom čase funkcionár na ústredí práce, ktorý poslal kontrolu k novinárke Monike Tódovej.

Všetci traja vypovedali pred vyšetrovateľom zhodne. Mysleli si, že pracujú pre tajnú službu. Peter Tóth im vraj nepovedal, že novinárov sledujú pre Mariana Kočnera.

Podrobnosti sa teraz dozvedáme z podanej obžaloby. Objektov mali viacero. Medzi nimi aj Jána Kuciaka. A výsledky ich práce? Sledovali ho ako odchádza z redakcie, nastupuje do autobusu a boli aj vo Veľkej Mači.

Miroslav Kriak vypovedal, že novinár pôsobil ako domáci jedák buchiet, a nie ako díler drog a tak to vraj referoval aj Petrovi Tóthovi.

Štefana Mlynarčíka zverboval do tímu Miroslav Kriak. Podľa neho mali byť cieľom ich práce drogy v bratislavskom bare. Opísal ako bol vycvičený vo fotografovaní a sledovaní. Kuciaka vraj sledoval 3 až 4 krát. Snímky odovzdal Kriakovi. Až po novinárovej vražde mu vraj Kriak povedal, že sledovanie nemuseli robiť pre tajnú službu. Mlynarčík je aktuálne vyšetrovateľ na okresnom riaditeľstve v Bratislave. Podľa nadriadeného nie je žiadny dôvod na to, aby ho riešil disciplinárne, lebo je svedok a nie obvinený.

Tretím v partii bol Juraj Škríp. Na toho už vedenie Ústredia práce podalo trestné oznámenie v súvislosti s kontrolou u novinárky Moniky Tódovej. Keď sa prevalilo, že bol súčasťou sledovacieho tímu, z ústredia sa porúčal. No a pozrime sa na to, čo mu mal Kriak povedať, keď ho lákal do tímu. Škríp uviedol, že ho požiadal o spoluprácu pri projekte, z ktorého by mohli vzniknúť vzdelávacie materiály. Malo to byť monitorovanie drog v už spomínanom bare a požiadavka tajnej služby. Čo z toho konkrétne malo slúžiť na vzdelávanie a koho, ale nie je celkom jasné.

Škrip priznal, že pomáhal vyberať aj techniku na sledovanie a sledoval Jána Kuciaka. Za prácu dostávali peniaze a vraj s ňou skončili po smrti novinára. No v skutočnosti stopol Kočner činnosť sledovacieho tímu ešte niekoľko hodín pred vraždou Jána Kuciaka - konkrétne 21.februára 2018. Pokyn dal Petrovi Tóthovi. Pripomeňme, že telá snúbencov objavili v dome až o štyri dni neskôr.

Kočner žiadal Tótha, aby pripravili komplexné vyúčtovanie nákladov. Chcel, aby všetko, čo dovtedy spravili odovzdali na kľúčoch dvojmo. V deň, keď objavili telá snúbencov vo Veľkej Mači, Tóthovi písal znova.

Marian Kočner: Asi by som momentálne zastavil tím v časti práce na pisálkoch.

Peter Tóth: Tak!

Nikto zo sledovacieho tímu zatiaľ obvinený nie je. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra. 


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti