Ďalší škandál z Kočnerovho telefónu: Lieta v ňom riaditeľ Nemocnice sv. Michala v Bratislave

Heidi Klum počas prípravy na Halloweensku párty
Zdroj: FOTO TASR - KMV MV SR

Spolu si dohadovali postup pri výberovom konaní.

Marian Kočner sa pred dvomi rokmi dohadoval so šéfom Nemocnice sv. Michala v Bratislave Marianom Križkom na postupe pri výberovom konaní. Chcel vyhrať súťaž, aby nemocnica umiestnila svoje pracoviská do jeho budovy, ktorá stojí hneď vedľa.

Vyplýva to z ich komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema, ktorú má denník SME k dispozícii.

Hneď v prvej zo zaistených správ Kočner posiela inštrukcie k znalkyni, ktorá má vypracovať posudok.

„Posudok bude robiť Michaela Dírerová. Ceny:kancelárske priestory 2.300,- €/m2; komerčné priestory (kaviareň plus priestor vedľa) 2.500,- €/m2; byty 2.900,- €/m2. Tieto ceny si vie obhájiť."

Kočner sa neskôr Križka pýta, aké zadanie dostala znalkyňa. Dírerová sa pre Aktuality.sk vyjadrila, že nerobila žiadny podobný posudok pre Nemocnicu, ani neposudzovala Kočnerovu budovu Urbanic.

Špekulácie zo strany Kočnera pokračujú v ďalších správach. Mimo riadnej súťaže dohaduje ako cenu najprv nafúkne a potom dovolí, aby ju šéf nemocnice akože znížil.

„Tzn. dali by sme ponuku vyššiu a potom by si vyrokoval lepšiu cenu. Stlačil by si nás na základe znaleckého posudku," inštruuje Kočner v esemeskách.

Šéf nemocnice o pár dní na to, 12. októbra 2017 informuje, že „je to na kancelarii u sefa. Kontroluju to jeho pravnici a poradcovia ." Potom spresňuje, aký je ďalší plán s medializáciou súťaže.

V samotnej komunikácii je viacero informácií, ktoré sa dajú overiť a dokazujú, že ide o reálne jednania. Napríklad Križko píše o dátumoch inzerátov o súťaži ešte pred ich zverejnením. Inzeráty v novinách naozaj vyšli v dňoch, ktoré Križko posielal Kočnerovi.

Citlivejšie sú však informácie o samotnej súťaži. Marian Kočner od šéfa nemocnice vyzvedal, či boli zaslané nejaké ďalšie ponuky.

„Len ta od Majskych. Bola tu nejaka baba u namestnika dohodnut detaily podania," odpovedal Križko.

Informácie o uchádzačoch súťaží, ktoré nie sú uzavreté, sú pritom veľmi rizikové. Kočner podľa ostatných ponúk mohol šiť tú svoju na mieru a prispôsobiť ju tak, aby zarobil a aj vyhral. Naopak, ak o sebe uchádzači navzájom vedia, môžu uzavrieť kartelovú dohodu, teda vopred sa dohodnúť, kto dá najlepšiu ponuku a zo zisku sa podeliť.

Hoci v súťaži prišlo viacero ponúk, so žiadnym uchádzačom nebola nakoniec uzavretá zmluva.

Posledné správy medzi Kočnerom a Križkom sú z 13. apríla 2018, dva mesiace pred zadržaním Kočnera v kauze zmenky.

Poslednou správou je smutný smajlík, ktorého Križko Kočnerovi poslal ako reakciu na slová o tom, že po Kaliňákovi idú novinári.

Podľa portálu Aktuality.sk Marian Križko dva dni nezdvíhal telefón, neodpísal ani na textové správy, Ekonomický námestník nemocnice Pavol Stračiak odkázal na nemocnicu s tým, že je na dovolenke.

BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti