Podprsenka oslavuje už 105 rokov. Prvá vznikla z dvoch vreckoviek a stuhy

Ilustračná snímka.
Zdroj: CRM /shutterstock.com

Vynález Jacobovej prišiel v čase, keď sa ženy chceli už konečne zbaviť korzetov.

Američanka Mary Phelps Jacobová dostala pred 105 rokmi patent na modernú podprsenku. Ľahký kúsok bielizne vyrobila najskôr pre vlastné potreby z dvoch vreckoviek a stuhy. Pre veľký úspech u rodiny a priateliek sa rozhodla svoj nápad patentovať. Patent má dátum 3. novembra 1914.

Mladá dáma z bohatej rodiny sa spočiatku venovala výrobe moderných ľahkých podprseniek a distribuovala ich poštou. Čoskoro však na obchodovanie rezignovala. Svoj patent predala za 1 500 dolárov americkej spoločnosti Warner Brothers Corset Company.

TIP: Každá druhá žena si kúpi nesprávnu podprsenku. Tu je návod, ako na to

Ona sama sa neskôr stala známou pod menom Caresse Crosby (po svojom druhom manželovi). Bola publicistkou, poetkou, vydavateľkou a mierovou aktivistkou. Vo svojom vydavateľstve Black Sun Press založenom v Paríži v roku 1927 sa stretala s autormi ako sú Kay Boyle, Hart Crane, James Joyce, Archibald MacLeish, Ernst Hemingway a Henry Miller.

Možno ju považovať aj za patrónku umelcov Salvatora Dalího a Pabla Picassa. Žila striedavo v Amerike a v Európe, najmä vo Francúzsku a Taliansku, kde v zámku z 15. storočia založila stredisko pre umelcov. V Taliansku v roku 1970 aj zomrela.

Zdroj: Shutterstock.com

Vynález Jacobovej nebol prvým pokusom o zjednodušenie dámskej spodnej bielizne. Prišiel však v čase, keď sa ženy už naozaj chceli vymaniť z obmedzujúceho zovretia šnurovačiek a korzetov.

O niečo neskôr k ich definitívnemu zániku prispela požiadavka americkej vlády. V čase vojny bol totiž každý kúsok ocele potrebný na výrobu zbraní a tak sa ženy s ľahkým srdcom vzdali týchto ťažkých súčiastok odevu, vystužovaných oceľovými prútmi.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti