Keď Lipšic čítal správy z Threemy so Zsuzsovou, Kočner sa usmieval

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Vypovedala aj Kočnerova dcéra Karolína. Chcela dokázať klamstvá Petra Tótha.

V Justičnom paláci pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek. Prerušili ho minulý týždeň po tom, čo prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta čítal správy z aplikácie Threema.

Vypovedala Karolína Kočnerová a Marián Kolník. Prokurátor Šanta pokračoval v čítaní Threemy. Čítal, napríklad aj časti, v ktorých si mal Kočner vybavovať rozsudok v civilnom konaní. Kočner s čítaním Threemy nesúhlasil a považoval to za politický tlak.

Zdroj: TASR

13.02 - Kolník povedal, že Pavla Ruska nepozná, s Kočnerom sa stretol dvakrát alebo trikrát v živote, kvôli firme v súvislosti s Markízou, ale jej meno si nepamätá. O kauze Gamatex počul iba z médií. Poprel, že by sa stretli kvôli zmenkám.

12.56 -  Pred súd predstúpil svedok obhajoby Marián Kolník, roku 2011 bol poradcom vtedajšieho ministra dopravy za KDH Jána Figeľa.

11.50- Obhajoba celý čas spochybňuje Tóthove výpovede kvôli jeho zdravotnému stavu. Naráža tým na údajné informácie, že Tóth chodí "k cvokárovi". Prokurátor Šanta predstúpil pred novinárov a povedal, že to nie je dôvod na spochybňovanie Tóthovej výpovede a dôkazov.

11.30 - Pojednávanie prerušili do 13.00 h.

11.28 - Keď prokurátor skončil, k prečítanej komunikácie z Threemy sa vyjadril obvinený Kočner. "Nechápal som, prečo sa čítala komunikácia. Keď som si pozrel správy, vedel som, že je to kvôli odvolávaniu podpredsedu parlamentu (pozn. Marián Glváč). Keďže sme sa nič nedozvedeli, tak účel musí byť iný. Vidím za tým len politikum," vyhlásil. Podľa jeho slov jej pravosť nepotvrdil žiadny znalecký posudok.

Sudca Klemanič mu vysvetlil, že vôbec nepovolil čítanie Threemy kvôli odvolávaniu politika.

11.07 - Prokurátor Šanta číta komunikáciu medzi Sklenkom a Kočnerom. Ich správy sa týkajú rozdeľovania vecí na súde, darčekov pre sudcov, ako aj prideľovania súdnych spisov jednotlivým sudcom. Spomínajú aj TV Markíza, spis a konkurz, ale aj údajné vyjadrenie, že Rusko zmenky podpísal.

Kočner chcel cez Sklenku podľa Threemy ovplyvňovať vlastné kauzy. Na súdoch získaval detailné a veľmi citlivé informácie aj o iných prípadoch, s ktorými potom zrejme vedel obchodovať a využiť ich vo svoj prospech

11.01 - V čítanej komunikácii sa vyskytuje veľa vulgarizmov. Kočner, ktorý je v pojednávacej sieni, pozorne sleduje, občas sa usmeje.

10.49 - V komunikácii s kontaktom, ktorý bol označený emotikónom darčeka, si Kočner písal o rozhodnutiach súdu, aj o tom, že Mumlavá (pravdepodobne Žitňanská), chce odísť a údajne rozbiť koalíciu. Podľa denníka Sme sa má pod "darčekom" skrývať Darina Lenártová, je to človek z okolia štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej.

10.36 - Kočner si písal aj s osobou, ktorú mal uloženú pod menom Peter Agent Woland. Ich komunikácia sa týka obžaloby Pavla Ruska z objednávky vraždy Sylvie Volzovej.

10.29 - Šanta pokračuje v čítaní z komunikácie Threema. Kočner písal s človekom s prezývkou Jazdec (Jozef Dučák) píše o atramente na dokumentoch, použitom papieri a špeciálnej metóde zisťovania atramentu. Podľa Tótha práve Dučák vybavil Kočnerovi papier, atrament a pero na vyhotovenie údajne falošných zmeniek.

10.26 - Šanta predložil dohodu o vytvorení spoločného tímu SR a Europolu, ktorý vyšetroval vraždu Jána Kuciaka.

10.09 - Sudca Klemanič vyhlásil prestávku, po nej bude prokurátor Šanta pokračovať v čítaní z komunikácie Threema.

10.00 - Právna zástupkyňa TV Markíza Lucia Tandlich povedala, že výpoveď Karolíny Kočnerovej nie je relevantná v kauze zmeniek.

09.59 - Kočner povedal, že Tóth s ním komunikoval cez poštu, obaja si vzájomne poslali niekoľko listov. Vyhlásil, že exsiskár klamal, ale nekonkretizoval v čom, nakoľko jeho výpoveď nebola verejná. Obžalovaný potvrdil, že ho navštívil advokát, ktorému ho poslal Tóth, ale obhajcov nevymenil.

Zdroj: TASR

09.02 - Sudca Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič otvoril pojednávanie, predtým prišiel do pojednávacej miestnosti obžalovaný Marian Kočner.

Obžalovaný v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti Marian Kočner považuje túto komunikáciu za neoverenú, nezákonnú a fantazmagorickú. Predtým, ako ju čítal Šanta, ju zverejnili slovenské médiá.

Kočnerov obhajca Michal Mandzák vyhlásil, že sa k nej bude vyjadrovať až po jej kompletnom prečítaní. Uviedol však, že z materiálu, ktorý má k dispozícii, vyplýva, že jeho mandant mal použiť Threemu poslednýkrát 28. mája 2018, čiže mesiac predtým, než ho vzali do vyšetrovacej väzby.

Zdroj: TASR

Na súde by mala dnes vypovedať aj Kočnerova dcéra Karolína. Tú navrhol vypočuť jej otec a predložil k návrhu prepis jej komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Signal s Petrom Tóthom. Ten svedčí proti Kočnerovi aj v tomto procese. Poskytnutý prepis má podľa obžalovaného preukazovať, že exsiskár je "nebotyčný klamár."

Pojednávanie na našom webe vám prinesieme online.

Pozrite si archívnu reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol Rusko

Dôležité udalosti