Šanta: Nenašiel sa kľúčový svedok, ktorý potvrdil Kočnerovu verziu. Rozsudok zrejme padne tento rok

Zadržiavanie moču môže byť nebezpečné
Zdroj: TASR

Kľúčový svedok Fiľo ani Mojto o zmenkách nevedeli.

V Justičnom paláci pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Vypovedali František Mojto z firmy Telefilm Eurokim, redaktorka Nina Sobotovičová a podnikateľ Milan Fiľo. Mojto aj Fiľo súdu povedali, že o zmenkách sa dozvedeli až z médií. V roku 2000, keď podľa Kočnera a Ruska boli vystavené o nich ani jeden nevedel.

Zdroj: TASR

15.10 - Počas prestávky predstúpil pred novinárov prokurátor Šanta. Povedal, že opäť ďalší deň pojednávania potvrdil, že Kočner s Ruskom zmenky falšovali. Rozsudok by mal podľa neho padnúť do konca roka. "Nech si vezmeme akéhokoľvek svedka, nenašli sme žiadneho, ktorý by mal o zmenkách tušenie," dodal Šanta. Kočnerovu verziu nepotvrdil podľa Šantu ani kľúčový svedok Fiľo.

Súhlasí s ním aj Daniel Lipšic. Podľa neho Fiľo jasne povedal, že keby vedel, že firma má dlhy vo výšky 500 miliónov korún, nikdy by do nej neinvestoval.

14.29 - Výpoveď Milana Fiľa sa skončila.

14.22 - Kočner sa Fiľa pýta, či by bol ochotný súdu ukázať zmluvu, ktorou predal svoj podiel v Markíze Jánovi Kováčikovi. Predsa súdu Emil Klemanič zareagoval: "To je čo za otázka?" Kočner dodal, že podajú procesný návrh, aby Fiľo túto zmluvu predložil.

14.07 - Fiľo sa opäť vracia k obdobiu, keď bola licencia Markízy ohrozená. Hovorí, že Rada mala výhrady, že niekto využíva televíziu na svoj vlastný prospech. Navrhli, napríklad, zmeniť program televíznych novín. "Mali sme byť trošku objektívnejší," konkretizuje. Ale nemyslí si, že výhrady boli mierené na Pavla Ruska.

13.59 - Sudkyňa Záleská sa Fiľa opýtala, čo by bol dôvod na to, aby neinvestoval do nejakej firmy. Jeho odpovedať bola, že keby bola firma extrémne zadlžená. Tým pravdepodobne chcela poukázať na to, že keby Markíza dlhovala Gamatexu milióny v podobe zmeniek, podnikateľ ako Fiľo by do Markízy nešiel. Fiľo patrí medzi najúspešnejších podnikateľov na Slovensku.

13.56 - Šanta namieta Kočnerove otázky. Ironicky hovorí, že Kočner závidí Fiľove zarobené miliardy. Kočner sa Fiľa neustále vypytoval na jeho vstup do Markízy a sumu, za ktorú predal svoj podiel.

Zdroj: TASR

13.24 - O zmenkách sa Fiľo dozvedel až z médií pred dvoma rokmi. "Nikdy som sa o to nezaujímal, ani som sa nikoho na to nepýtal." S Kováčikom sa nerozprával niekoľko rokov. "Ani ho nemienim kontaktovať," zdôraznil Fiľo.

13.19 - Fiľo hovorí, že Ruska upozornil, že Markíza môže prísť o licenciu. Bolo to približne v roku 2002. "Dostali sa ku mne informácie, že Markíza sa nespráva na trhu tak, ako mala a Licenčná rada jej nemusí predĺžiť licenciu. Bolo to asi hlavne politikou. Veľa ľuďom sa nepáčilo, že pán Rusko vstúpil do politiky." Fiľo si myslí, že Rusko následne predal svoj podiel CME a Markíza úspešne funguje dodnes.

13.12 - Fiľo predal svoj podiel Kováčikovi. Z Markízy definítne odišiel v roku 2006. Hovorí, že nikdy počas svojho pôsobenia nepočul o zmenkách.

13.04 - Fiľo vypovedal už aj pred vyšetrovateľom v prípravnom konaní. Zopakoval to, čo vtedy, že o predmetných zmenkách nič nevedel. Fiľo hovorí, že sa nikdy nezaujímal o spor Gamatexu s Markízou. Prečítal si len pár článkov z médií. Rozprával sa o tom s Jánom Kováčikom koncom 90. rokov. "Pán Kováčik mi len povedal, že uvažuje, že vstúpi do médií. Nič viac." Následne Kováčik s Fiľom vstúpili do firmy ARJ Tá neskôr vlastnila v Markíze podiel.

Zdroj: TV Markíza

12.56 - Milan Fiľo prišiel na súd. Pojednávanie pokračuje o 13.00.

Prokuratúr Ján Šanta a Daniel Lipšic o svedkoch, ktorí podľa nich potvrdili, že nemali vedomosť o zmenkách.

Zdroj: TASR

11.09 - Kočner sa Sobotovičovej pýta na jej profesijné zameranie v redakcii denníka SME na jej názory na dianie na Slovensku v 90. rokoch. Nepáči sa mu, že o ňom hovorí ako o mafiánovi. Kočner sa jej spýtal, či sa nebála ich osobného stretnutia.

11.04 - Keď Sobotovičová bakalársku prácu odovzdala, začala sa medializovať kauza falšovania zmeniek. Sobotovičová si chcela z knižnice svoju bakalárku požičať, ale nenašla ju. Médiami vtedy kolovali chýry, že bakalárka zmizla schválne. Bakalárku vraj dodnes nenašla, aj keď ju dekan Filozofickej fakulty ubezpečil, že určite nebola ukradnutá.

10.51 - Sobotovičová hovorí, že Rusko jej nikdy nepovedal presnú sumu, ktorá bola predmetom sporu. Tvrdil len, že spor s Gamatexom uzavrel v roku 2000. Kočner jej povedal, že bol ochotný rozdeliť pohľadávku na viac častí. Kočner jej potvrdil, že spor urovnali. Hovorí, že meno Ernest Valko počas rozhovoru nepadlo.

10.42 - Explicitne som sa opýtala Ruska, ako vyrovnal spor s Gamatexom. Povedal, že keď pohľadávku uznala Sylvia Volzová, urobila to za jeho chrbtom, preto nemal možnosť sa odvolať. Došlo však k procesnej chybe a pohľadávka bola znova poslaná. Tú už Rusko prevzal a odvolal sa. Povedal, že spor vyriešili tak, že boli všetci spokojní," hovorí Sobotovičová.

Zdroj: TASR

10.39 - S Ruskom sa stretla tak isto pre potreby bakalárskej práce. Pôvodne mali naplánovaný rozhovor na 13. 2. 2017. Rusko jej však volal, oslovil ju slovom miláčik a trval na tom, aby stretnutie presunuli na 14. 2, čo Sobotovičová ironicky okomentovala, že to bolo na Valentína.

10.35 - Sobotovičová hovorí, že Kočnera oslovila ako respondenta do svojej bakalárskej práce. Najprv bol žoviálny, no potom bol podozrievavý, prečo má študentka záujem písať o kauze Gamatex. Sobotovičová dodáva, že stretnutie s Kočnerom mala vo februári 2017 a medializácia údajných falošných zmeniek začala až v lete 2017. Nakoniec však Kočner s rozhovorom súhlasil.

10.30 - Pojednávanie pokračuje výsluchom Niny Sobotovičovej, ktorá o kauze Gamatex písala bakalársku prácu.

10.14 - Právnička Markízy Lucia Tandlich o Mojtovej výpovedi hovorí, že je to ďalší svedok, ktorý poprel, že hodnota Volzovej podielu bola 200 a viac miliónov korún. Kočner na to hovorí, že pôžička ručila s podielom Volzovej na televíznej licencii. Opakuje, že tá bola vyššia ako 35 miliónov korún.

Zdroj: TASR

9.23 - Mojtova firma Telekim Eurokim poskytla koncom 90. rokov pôžičku Markíze vo výške 35 miliónov slovenských korún. Pôžičku vybavovali Kočner a Ágh. Sylvia Klaus-Volzová podpisovala pôžičku ako ručiteľka. "Zo strany dlžníkov mi to bolo prezentované ako hotová vec. Mali pripravenú zmluvu o ručení a to bolo všetko."

9.17 - Mojto vysvetľuje svoje profesijné pozadie. Od 90. rokov intenzívne spolupracoval so súkromnými televíziami. Distribuoval televízne programy pre celú východnú Európu.

9.15 - Mojto hovorí, že o zmenkách nevedel až do roku 2016, keď sa začala celá kauza medializovať. S Kočerom a Štefanom Ághom sa prvýkrát stretol v roku 1998. Kočner s Ághom iniciovali stretnutie za účelom pôžičky. Kočner s Ághom mali vraj ručiť aj 50-percentným podielom Sylvie Volzovej v Markíze.

9.07 - Do pojednávacej miestnosti prišiel svedok František Mojto. Predvolaný bol na návrh obhajoby. Začína sa pýtať Michal Mandzák.

9.06 - Začína sa hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Zúčastní sa na ňom aj Marian Kočner.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza zmenky

Dôležité udalosti