Koho chcel Trnka nahrávať skrytou kamerou? Na kresle sedávali policajti aj politici

torok_tvnoviny.1.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Kohokoľvek chcel generálny prokurátor nahrávať bez jeho vedomia, musel by dostať súhlas súdu.

Prokurátori, policajti, tajná služba či politici. Koho sa chystal vo svojej kancelárii nahrať bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka? Zisťovali sme, či si po jeho odchode dali nástupcovia miestnosť poriadne skontrolovať. V kancelárii mal totiž Trnka mať aj hodiny s nahrávacím zariadením, ktoré dostal od Mariana Kočnera.

Miesto, na ktorom sedí generálny prokurátor na zázname zo skrytej kamery je zrejme to isté, z ktorého v minulosti poskytol rozhovor aj našej televízii.

Koho sa ale chystal muž, ktorý bol pánom v trestnom konaní potajomky nahrávať? To dnes verejnosť ešte netuší. Na kresle sedávali jeho podriadení, ale aj vysokopostavení policajti či politici. Generálny prokurátor je totiž osoba, ktorá napríklad môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie nezačalo. Okrem iného aj podáva mimoriadne dovolanie voči právoplatným rozhodnutiam súdov.

Kohokoľvek chcel generálny prokurátor nahrávať bez jeho vedomia, musel by dostať súhlas súdu. Videonahrávkou sa zaoberá aj Národná kriminálna agentúra, no prípad bližšie nekomentuje.

Pýtali sme sa Trnkových nástupcov, či si po jeho odchode z kancelárie dali prehľadať priestory. Od Ladislava Tichého sme odpoveď nedostali, Jaromír Čižnár nám potvrdil, že miestnosť dal skontrolovať v decembri 2014. Predtým však ku Trnkovi chodieval ako každý krajský prokurátor prejednávať služobné záležitosti.

"Vzhľadom na to, že nevie ustáliť umiestnenie kamery, ani obdobie jej inštalovania a používania, nevie sa bližšie vyjadriť, či mohol byť zaznamenaný aj on," povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa zistení televízie Markíza mal Dobroslav Trnka dostať stolové hodiny so skrytou kamerou ako darček od Mariána Kočnera.

Fungovali na SD kartu, či ale záznam pochádza z tohto zariadenia alebo z inej skrytej kamery, nám zatiaľ nikto nepotvrdil. Faktom podľa právnika je, že ak existuje akékoľvek nelegálne video z kancelárie bývalého generálneho prokurátora bude to na stíhanie.

Zatiaľ sa objavilo iba video, na ktorom má bývalý generálny prokurátor inštalovať skrytú kameru a aj na základe toho dalo súčasné vedenie generálnej prokuratúry Trnkovi stopku a čaká ho disciplinárne konanie.

Otázne teraz je, či nejaké nahrávky sú a v koho rukách skončili. Čo sa s nimi malo diať? To všetko by teraz mala preveriť polícia. 

Téme sa venoval Braňo Tomaga


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti