Fekálna transplantácia: Keď to preženiete s antibiotikami, zachrániť vás môže cudzia stolica

Potrebné je nájsť zdravého darcu.

Darovanie krvi či orgánov je dnes už bežnou súčasťou medicíny. Pacientom s vážnym chronickým poškodením čriev ale môže pomôcť niečo iné. Nové črevné baktérie prostredníctvom stolice od zdravého darcu.

Problém môže vzniknúť po užívaní akýchkoľvek antibiotík, aj keď ich spotreba u nás posledných päť rokov klesá.

Antibiotické lieky najviac užívajú najmenšie deti. Ich spotreba je dvojnásobne vyššia oproti dospelým. Odborníci hovoria, že často zbytočne. V každej detskej ambulancii by pritom mali vedieť lekári určiť pôvodcu infekcie.

Známe je, že na soplíky ani na iné vírusové ochorenia antibiotiká nezaberajú. Ak sa zneužívajú, znižuje sa ich účinnosť a zvyšuje sa odolnosť baktérií.

Časté a nadmerné užívanie antibiotík môže poškodiť vašu črevnú flóru, čo vzápätí môže vyvolať nielen hnačky, ale aj vážne celoživotné ochorenia. Na tie teraz lekári využívajú špeciálnu metódu liečby a tou je darovanie stolice od zdravého človeka.

„Fekálna transplantácia je metóda, ktorou sa prenáša špeciálne spracovaná stolica od darcu do čreva pacienta s črevnou infekciou,“ reagovala lekárka Mária Kachlíková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB.

Pomáha to ľuďom, ktorých trápi baktéria klostrídium a kvôli nej sú na celoživotnej liečbe. Lekárka, ktorá sa tomuto programu venuje hovorí, že nájsť vhodného darcu vôbec nie je jednoduché.

Pozrite si reportáž Ľubici Janíkovej


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Antibiotiká

Dôležité udalosti