Záhadný svedok Cvik: Do kauzy zmenky namočil aj opozičných politikov

Tyč, po ktorej mravce vyliezli z bunkra.
Zdroj: TV Markíza

Krajniakovi sa zdalo podozrivé, prečo Cvik kontaktuje práve jeho.

Hodinu a pol trvala výpoveď svedka Ivana Cvika. Napriek tomu, že Cvikovi venovali všetky strany pomerne veľa času, nepovažujú jeho výpoveď za kľúčovú. Počas nej však uviedol veľa prekvapujúcich tvrdení.

Cvik povedal, že s Kočnerom sa pozná asi osem rokov a pomáhal mu pri podnikaní. Vždy, keď mal Cvik podnikateľský problém, Kočner mu dal dobrú radu. Dokonca mu daroval niekoľko desiatok tisíc eur. Podľa Cviku tak urobil nezištne a nič od neho na odplatu nežiadal.


12.59 - Pokračuje hlavné pojednávanie. Pohovej číta zo zasadnutia Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie.

12.57 - „Je to nielen nepravdivé, ale aj absurdné tvrdenie. Ivana Cvika nepoznám, nikdy som s ním a ani nikým iným nehovorila o kúpe žiadnej zmenky. Z medializovaných informácií o Cvikovej výpovedi pred súdom je zrejmé, že v mojom prípade obhajca Marek Para svedkovi Cvikovi položil navádzajúcu otázku, v ktorej on a nie svedok, explicitne spomenul moje meno," konštatovala v stanovisku poskynutom médiám europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa nej ide o vymyslený a absurdný blud, ktorého cieľom je diskreditácia jej osoby a tiež diskreditácia SaS pred kľúčovými parlamentnými voľbami 2020 „Aby nedošlo k vytvoreniu novej vlády zo strán demokratickej opozície. Zmena vlády je pre Kočnera nežiadúca, čo vyplýva aj z jeho komunikácie z Threemy. Preto si dal za cieľ prostredníctvom súdneho konania účelovými nepravdami diskreditovať kľúčových hráčov opozície," uzavrela.

12.42 - Sloboda a Solidarita rezolútne odmieta, že by mal niekto v strane akýkoľvek poznatok o zmenkách TV Markíza. „Je pravdou, že zbežne poznám prokurátorku Janetu Plhákovú, avšak nikdy mi nič o žiadnej zmenke nespomínala, ako tvrdí svedok Ivan Cvik. Strana SaS, bez jedinej korupčnej kauzy, predstavuje riziko pre všetkých kriminálnikov, pretože bude dôsledne trvať na vyšetrení všetkých zločinov, o ktorých písal Ján Kuciak a ktoré po vražde jeho a jeho snúbenice vyplávali na povrch," uviedol predseda SaS Richard Sulík vo vyhlásení poskytnutom médiám.

Akýkoľvek motív má pán Cvik šíriť takéto lži, považuje ich SaS len za úbohé divadlo.

12.35 - Poslanec Milan Krajniak, ktorého spomínal vo výpovedi Cvik, poskytol pre tvnoviny.sk stanovisko. Uvádzame ho v plnom znení.

"Asi pred dvomi rokmi ma kontaktoval človek, ktorý tvrdil, že má dôležité informácie o kauze zmenky Markíza. Stretli sme sa v McDonalds pri Avione v Bratislave. Predstavil sa ako Cvik, ale neviem, či sa tak naozaj volal. Na stretnutí som zistil, že mi nechce poskytnúť informácie. Povedal, že by jednu z tých zmeniek vedel za úplatu získať.

Zdalo sa mi to podozrivé, prečo s tým kontaktuje mňa. Vyhodnotil som to ako spravodajskú hru a stretnutie som ukončil. Viac som sa s daným človekom nestretol. Informoval som právneho zástupcu Markízy pána Kamenca, že niekto asi chce pokútne obchodovať so zmenkami Markízy a viac som sa o túto záležitosť nezaujímal, ani v nej nijako nekonal."

11.39 - Súd vyhlásil prestávku. Pokračovať bude o 13.00.

11.36 - Pohovej číta z obchodného registra.

11.33 - Kočner hovorí, že toto čítanie potvrdzuje, že v roku 1998 bola ohrozená licencia Markízy, pretože opakovane porušovala zákon. Tandlich oponuje, že čítanie iba vysvetľuje, ako prebiehala kauza Gamatex a že v minulosti na súde vypovedala bývalá pracovníčka licenčnej rady, ktorá vyvrátila, že licencia Markízy bola ohrozená.

11.32 - Kočnerov právnik Martin Pohovej číta záspisnicu z mimoriadneho zasadnutia Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (dnes Rada pre vysielanie a retransmisiu, pozn.red.) z roku 1998. Venovali sa situácii v Markíze, ktorá nevysielala podľa programovej štruktúry, ale prenášala naživo protestné zhromaždenia na „ochranu" Markízy.

11.30 - Vyjadrenie Lucie Tandlich k Cvikovej výpovedi:

"V nadväznosti na výpoveď svedka uvádzam, že nejedná sa ani o jednu zo zmeniek, ktorá bola predložená v civilných konaniach na OS. Na uvedenej zmenke je rozdiel v podpise obžalovaného Ruska. Podpis na podpisovej linajke je na inom mieste, ako v prípade zmenky predloženej v civilnom konaní. Toto je zjavne aj bez znaleckého skúmania. Jedná sa o ďalšiu zmenku, a teda piatu zmenku.

V nadväznosti na výpoveď svedka je zrejme, že 1. obžalovaný Kočner sa snažil prostredníctvom piatej zmenky danej do obehu zdiskreditovať rôzne osoby a získať finančné plnenie z falošnej zmenky. 2. obžalovaný Kočner sa snažil oklamať Markízu, prostredníctvom piatej zmenky, ktorú poskytoval na verifikáciu prostredníctvo svedka napr. aj Dr. Kamencovi a ktorá v civilných konaniach nikdy predložená nebola."

10.39 - Ďalší predvolaní svedkovia neprišli. Súd bude pokračovať čítaním listinných dôkazov.

10.37 - Právnička Markízy Lucia Tandlich zdôrazňuje, že zmenka, ktorú Cvik predložil nie je ani jedna z tých, o ktorých sa vedie súčasný súdny proces. Ide teda o tzv. "piatu zmenku". Podľa Tandlich piata zmenka slúži len na oklamanie Markízy.

10.37 - K výpovedi Cvika sa vyjadruje aj Kočner. Hovorí, že predloženú zmenku nikdy nevidel.

10.36 - Predsa senátu Klemanič ukončil výsluch Cvika.

10.31 - Kočner sa znova pýta Cvika na charakter jeho práce. Cvik odpovedá, že zbiera informácie o ľuďoch a firmách a posúva ich ďalej spoločnostiam. Zároveň vlastní viacero sročiek a má účet na území Maďarska.

10.29 - Kočner sa Cvika pýta, či mu niekedy povedal, že Cvik kontaktoval Alexandra Rozina. Ten bol vraj potenciálny kupca zmenky. Cvik to však Kočnerovi nepovedal. Cvik považoval Rozinu za vhodného obchodníka, ktorý by zmenky kúpil. Rozina však odmietol a vraj aj Kočnerovi volal, aby ho s takými vecami neotravoval.

10.21 - Cvik hovorí, že kontaktoval aj Lipšica, ale neodpovedal mu. Písal mu napríklad aj pred mesiacom. "Chcel som vás upozorniť na vážnu vec, ktorá sa deje v spoločnosti. Netýkalo sa to zmeniek." Cvik kontaktoval aj Andreja Šabíka, jedného z Kočnerových právnikov.

10.15 - Na otázku sudkyne Pamely Záleskej, či Cvik niekedy zbieral informácie o Kočnerovi, odpovedá súhlasne. Zbieral o ňom informácie v čase, keď bol Kočner vzatý do väzby.

10.14 - "Ak niekto takto nečestne vedie boj, aj ja sa tak zariadim," povedal spontánne Cvik. Čo tým myslel, nie je jasné.

10.09 - Právnik Markízy Tomáš Kamenec sa Cvika pýta, či mu písal maily a či používa aplikáciu Signal. Cvik odpovedá áno. Kamenec predkladá súdu správy, ktoré Cvik posielal Kamencovi. Obhajoba namieta uznať komunikáci ako dôkaz, pretože ju podľa Paru predložil neskoro, pretože komunikácia je z leta. Súd námietku prijal a komunikáciu nebude čítať. Cvik však potvrdil, že Kamencovi poslal mailom fotku zmenky.

10.05 - Výsluch vedie Daniel Lipšic. Pýta sa ho, v akých podnikateľských problémoch mu Kočner v minulosti pomohol. Cvik hovorí, že raz kúpil pohľadávku spoločnosti BVD a Kočner mu poradil, aby dal návrh na konkurz. Ešte mu poradil, aby nikomu nedôveral.

10.01 - Kočner sa pýta Cvika, kde pracoval jeho brat. Cvik odpovedá, že v bezpečnostnej službe. Cvik hovorí, že Kočnerovi poslal do väzby list, aj sms a email. Napísal mu, že ak bude niečo niekedy potrebovať, pomôže mu. Kočner sa Cvika pýta, čo mu v liste ponúkal. Cvik hovorí, že nič konkrétne.

9.59 - Michal Mandzák sa pýta, koho mal Krajniak osloviť. Cvik hovorí, že to bol Kočnerov nápad. On mu dal kontakt na Sulíka aj Krajniaka. Krajniak mal vraj osloviť právnika Markízy Tomáša Kamenca.

9.56 - Para sa pýta, či Cvik ponúkal zmenku Tomovi Nicholsonovi alebo Lucii Ďuriš Nicholsonovej. Cvik odpovedá áno.

9.53 - Cvik hovorí, že komunikoval aj s Milanom Krajniakom. On mal vraj následne kontaktovať zástupcov spoločnosti Markíza a mal im dokázať, že zmenka je pravá. Dohodli sa, že sa budú stretávať. A potom to vraj išlo do stratena. Komunikáciu však nevie doložiť dôkazom.

9.48 - Cvik hovorí, že kontaktoval prokurátorku Generálnej prokuratúry Janetu Plhákovú. Tá vraj mala mať kontakty na "kupcov". Jedným z nich mal byť vraj aj Richard Sulík, alebo ľudia z jeho okolia. O pravosti zmenky však pochybovali.

Zdroj: TASR

9.41 - Cvik hovorí, že nikdy nezbieral informácie na diskreditáciu iných osôb. Para sa pýta, prečo Kočner odovzdal obálku so zmenkou Cvikovi. Cvik opakuje, že Kočner išiel na dovolenku. Kočner však nesúhlasne kýve hlavou.

9.39 - Marek Para sa pýta, či má Cvik blízko k príslušníkom tajnej služby. Cvik hovorí, že nie. Cvik hovorí, že sa žíví "analýzou informácii". Čo, to znamená, nechce povedať. Nechce povedať ani, koľko zarába. Je to vraj dosť na vedenie štandardného života.

9.38 - Šanta sa pýta, či bol Cvik v minulosti odsúdený. Cvikovi sa otázka nepáči, ale sudca Emil Klemanič ho vyzval odpovedať. Cvik povedal, že bol odsúdený.

Zdroj: TASR

9.36 - Cvik hovorí, že Kočner mu daroval desiatky tisíc eur. "Pán Kočner napriek tomu, ako je medializovaný, mi pomohol. Nezištne." Šanta sa pýta, či za to Kočner žiadal protislužbu. "Nie," hovorí Cvik.

9.29 - Šanta číta predmetnú zmenku. Je na nej dátum 11. 6. 2000. Vystaviteľom je Pavol Rusko, ručiteľ Pavol Rusko ako konateľ Markízy.

9.25 - Keď sa Kočner vrátil z dovolenky, Cvik mu vrátil "prepožičanú" zmenku. Ešte párkrát sa ho opýtal, či s tým stále obchoduje. Cvik hovorí, že zo spomínanej zmenky mal mať províziou 250 alebo 500 tisíc eur.

9.21 - Cvik hovorí, že Pavol Rusko bežne vystavoval zmenky, keď bol vo fianančnej tiesni. Aj preto veril, že zmenky sú pravé. "Presvedčilo ma aj to, že pán Kočner bol ochotný pripustiť investorov do súdneho sporu."

9.19 - "Priznám sa, že nikdy som sa nezaujímal o presný stav zmeniek. Nikdy som neriešil, koľko tých zmeniek je. Takže, neviem, koľko ich bolo." Cvik súdu predložil aj spomínanú zmenku, ktorú mu dal Kočner.

9.17- Jeden z potenciálnych kupcov bol aj istý producent z Česka. Vraj spolupracuje aj so skupinou CME. Jeho meno si však Cvik nepamätá.

9.13 - Zmenka bola uložená v tmavej obálke. Cvik si zmenku odfotil a vytlačil si ju v čierno-bielej verzii. V rámci verifikácie ju preposlal ďalším ľuďom. Niektorí ľudia sa ho pýtali, či zmenky nie sú len legenda. Cvik sa na to pýtal Kočnera a ten ho presvedčil, že k zmenkám existujú právne podklady a sú overené notárom. No napriek tomu sa nenašiel "kupec".

9.12 - Cvik hovorí, že si zmenku mohol odfotiť, preto si myslí, že išlo o originál. Podpisy boli modrým atramentom. Vystavil ich Pavol Rusko. Cvik, ale hovorí, že dátum vystavenia a dátum splatnosti si presne nepamätá. Zdá sa mu, že vystavené boli v roku 2000 alebo 2001.

9.11 - Cvik hovorí, že akonáhle sa kauza zmenky začala medializovať, záujem investorov o zmenky začal klesať.

9.07 - Cvik sa s Kočnerom kvôli zmenkám stretol dvakrát v rokoch 2017. Keď sa stretli prvýkrát, Kočner Cvikovi povedal, že by zmenky predal iným ľuďom. Na základe džentlementskej dohody Cvik ponúkol investorom predmetné zmenky. "Niektorí boli ochotní vstúpiť do procesu a dostali by peniaze až po úspešnom súdnom spore." Na predaj boli všetky zmenky. Dodáva, že sám nevie, koľko tých zmeniek bolo. Od Kočnera obdržal jednu za 26 miliónov eur. "Boli investori, ktorí mali záujem kúpiť zmenky. Mali sme sa stretnúť. Kočner išiel na dovolenku, tak mi túto zmenku dal, aby som rokoval s investorom ja," vysvetľuje Cvik.

9.02 - Výsluch vedie prokurátor Ján Šanta. Cvik hovorí, že kauzu zmenky sleduje v médiách. Kočnera pozná sedem až osem rokov. Keď mal problémy so spoločnosťou, Kočner mu poradil. "Na poslednom stretnutí s pánom Kočnerom som mu odovzdal jednu obálku, ktorú mi pred tým on dal. Riešili sme aj veci ohľadom zmeniek."

8.58 - Začína sa ďalšie hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Prítomný je aj Marian Kočner. Do pojednávacej miestnosti prišiel vypovedať svedok Ivan Cvik.

BRATISLAVA/kk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti