NAKA zasahovala na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vyšetruje korupciu

Protest farmárov v Komárne.
Zdroj: TASR

Razia súvisí s vyšetrovaním podozrivých smsiek.

NAKA zasahovala v utorok v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Podľa našich informácií zaistili mobilné telefóny trom zamestnancom. Razia súvisí s vyšetrovaním korupcie.

Podľa medializovaných informácii si zamestnanec agentúry mal smskovať o kšeftoch a úplatkoch s jedným zo žiadateľom o eurodotácie.


Zamestnanec PPA, ktorému polícia zobrala mobil, si mal so žiadateľom o podporu vo výške viac ako 170-tisíc eur na nákup lesnej techniky, spoločnosťou BioTrans Sip s. r. o., písať o vybavovaní podpôr v rámci lesníckeho opatrenia.

PPA uviedla, že tento projekt zamietla, pretože jej konateľ Vasiľ Šíp bol právoplatne odsúdený za trestný čin úverového podvodu, čo mal zaznamenané v registri trestov. Čistý register trestov je jedno z hlavných kritérií, ktoré stanovujú európska aj slovenská legislatíva na poskytnutie finančných prostriedkov.

"Žiadateľ sa proti zamietnutiu dotácie síce odvolal, v odvolaní však všetky predchádzajúce skutočnosti znova explicitne potvrdil. Stalo sa tak pritom už predtým, ako malo dôjsť k medializovanej komunikácii. Akékoľvek špekulácie, že by mohla v danom prípade PPA rozhodnúť inak sú preto neopodstatnené, boli by totiž porušené zákony SR aj EÚ," povedal Vladimír Machalík z Ministerstva pôdohospodárstva.

Zásah potrvrdila aj polícia: "Vzhľadom na to, že vo veci je v súčasnosti vedené trestné konanie a poskytnutie informácií by mohlo porušiť alebo ohroziť záujmy ním sledované, v tomto štádiu konania nie je možné poskytnúť žiadne informácie.V predmetnej veci sa vykonávajú všetky potrebné úkony k náležitému objasneniu skutkového stavu veci."

Pôdohospodárska platobná agentúra uviedla, že úzko spolupracuje s vyšetrovateľmi.

"Zamestnanec je už mimo pracovnú činnosť. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné verejnosti poskytnúť bližšie informácie. V prípade ukončenia vyšetrovania budeme verejnosť bezodkladne informovať," uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti